Wiadomości

Adam Czerniak w szeregach Krajowego Zasobu Nieruchomości

Budynek polskiego parlamentu

W kierownictwie Krajowego Zasobu Nieruchomości zaszły ważne zmiany. Zastępcą prezesa tej znaczącej instytucji został Adam Czerniak. Wcześniej pełnił on funkcję dyrektora badań w Polityka Insight oraz był wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej. Tuż po objęciu stanowiska Czerniak zapewniał, że moment dla rynku jest trudny i to najlepszy czas na przemyślane działanie. Nowy zastępca prezesa jest zdeterminowany, by szybko wprowadzać zmiany, które mają na celu przede wszystkim poprawić sytuację mieszkaniową w kraju.

Znany ekonomista zastępcą prezesa KZN

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powołała Adama Czerniaka na nowe stanowisko 4 listopada 2024 roku. Już teraz wiadomo, że nowy wiceprezes chce aktywnie działać na rzecz polepszenia sytuacji mieszkaniowej obywateli naszego kraju. Deklaruje, że we współpracy z prezesem Łukaszem Bałajewiczem planuje w pełni wykorzystać potencjał KZN. Jak? Przede wszystkim podnosząc efektywność zarządzania państwowymi nieruchomościami. Dzięki temu na rynek ma szansę trafić więcej przystępnych cenowo lokali mieszkalnych.

Te plany współgrają z misją Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jest to państwowa instytucja, której głównym zadaniem jest prowadzenie przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zaangażowanie KZN w aktualną politykę mieszkaniową jest obecnie szczególnie cenne. Rząd nie ma bowiem sprecyzowanego kierunku wsparcia rynku mieszkaniowego. Los kolejnych programów opartych na przykład na preferencyjnych kredytach hipotecznych jest niepewny. A koalicjanci nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie rozwiązania problemu niskiej dostępności mieszkań.

Główne zadania Krajowego Zasobu Nieruchomości

KZN zajmuje się przede wszystkim gospodarowaniem zabudową, która wchodzi w skład Zasobu. Zakres pracy tej instytucji jest jednak szerszy. Ma ona również tworzyć warunki do zwiększenia dostępności lokali mieszkalnych. W tym celu tworzy lub współtworzy inwestycje z sektora mieszkalnego oraz koordynuje projekty, których owocem mają być tanie nieruchomości dostępne dla większości polaków. Oznacza to również działanie na rzecz polityki wspierającej dostępność zabudowy, która na stałe pozostaje w rękach samorządów. Lokale do niej należące można na przykład tanio wynajmować.

Zmiany w kierownictwie KZN mogą być ważnym krokiem do wprowadzenia w życie bardziej efektywnej polityki mieszkaniowej. Jeśli chociaż część zasobu lokali należących do tej ważnej instytucji trafi na rynek, szanse na własne lokum zyskają też osoby w trudnej sytuacji finansowej. To ważne, ponieważ mimo wzrostu wynagrodzeń sporej części osób mieszkających w naszym kraju nie stać na kredyt komercyjny czy najem na warunkach rynkowych. Czy plany te się ziszczą? Pokażą najbliższe miesiące, w których KZN działać będzie pod kierownictwem znanego ekonomisty.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać