Wykorzystywanie cegły w aranżacji wnętrz staje się coraz bardziej popularne. Możliwości doboru odpowiednich form i kolorów jest wiele. Na rynku dostępna jest np. stara cegła naturalna, stara cegła skalna czy stara cegła biała. Piękna (naturalnie) wyszczerbiona ściana pasuje do każdego wnętrza w mieszkaniu od łazienki, przez sypialnię, salon, kuchnię, przedpokój, a także podłogę czy elewację.
Wykorzystując cegłę w aranżacji wnętrz mieszkania można uzyskać efekt 3D, który załamuje światło. Cegła stanowi uniwersalny i jednocześnie ponadczasowy materiał wykończeniowy. Wykorzystuje się ją zarówno w stylu skandynawskim, jak i nowoczesnym. Idealnie sprawdza się w łazience oraz kuchni. Ponadto stanowi trwałą i bardzo wytrzymałą formę ściennego dekoru. Jest materiałem budowlanym wytrzymałym na wiele szkodliwych czynników (m.in. wilgoć – sprawdzi się zatem w warunkach kuchennych oraz łazienkowych). Jest również dobrym izolatorem termicznym. Cegła kumuluje i długo utrzymuje ciepło. Dzięki temu w mieszkaniach z jej zastosowaniem panuje przyjemny chłód, zaś zimą cenne ciepło. Cegła jest również dobrym izolatorem akustycznym. Poza tym łatwo ją utrzymać w czystości. Tworzy przyjazdy dla człowieka mikroklimat.
Decydując się jednak na aranżację wewnętrznej przestrzeni z wykorzystaniem cegieł należy pamiętać o ty, że to ciężki materiał. Dlatego też, aby zbyt mocno nie obciążać ściany, należy ją stosować na małej powierzchni. Jeśli zależy nam na obłożeniu dużych powierzchni cegłą, warto poszukać zamienników w postaci np. cegły klinkierowej. Cegła pomniejsza optycznie wnętrze. Wymaga nienarzucających się dekoracji ściennych. Pomalowanie cegły na biały kolor, optycznie powiększy pomieszczenie. Należy pamiętać również o ty, że różne cegły posiadają różne właściwości. Na rynku dostępne są cegły o rozmaitej izolacyjności termicznej i akustycznej. Cegła należy do stosunkowo drogich materiałów, w szczególności gdy chodzi o materiał posiadający wysoką jakość.