Według szacunków Eurostatu w chwili obecnej nadal ponad 40 proc. Polaków mieszka w zbyt ciasnych mieszkaniach, a polskie lokale są jednymi z bardziej przeludnionych w Europie. Przeludnienie w naszym kraju jest obecnie ponad dwukrotnie wyższe od unijnej średniej. Dla porównania w Niemczech stopa ta wynosi jedynie 7,2 proc., a w Wielkiej Brytanii 8 proc. Gorszą sytuację od Polski odnotowano pod tym względem jedynie w czterech innych krajach europejskich: w Bułgarii, Chorwacji, Łotwie i Rumunii. Sytuacje kiedy to w jednym, małym mieszkaniu żyje trzypokoleniowa rodzina wcale nie należą w Polsce współcześnie do rzadkości. Polacy nauczeni są żyć skromnie i minimalistycznie. Z tego względu jeszcze nie tak dawno kawalerki były jednymi z bardziej rozchwytywanych na rynku lokali. Jednopokojowe mieszkania wciąż kuszą atrakcyjnymi cenami i niskimi kosztami utrzymania. Są ekonomiczne i idealnie nadają się zwłaszcza dla osób samotnych. Jak podaje agencja nieruchomości Metrohouse, w niektórych miastach nadal najchętniej kupowane są mieszkania o niskim metrażu. Mieszkańcy Łodzi preferują lokale do 39 mkw, a 28 proc. poszukujących mieszkań Gdańszczan wybiera niewielkie własne cztery kąty o powierzchni do 29 mkw.
Powoli jednak sytuacja ta się zmienia. W Polsce obserwuje się obecnie dynamiczny rozwój gospodarczy i nasz kraj jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie Wschodniej. Stopa bezrobocia w Polsce jest coraz niższa i wynosi obecnie jedynie 6,1 proc.,a Polacy więcej zarabiają. Prorodzinna polityka zapewnia poprawę kondycji finansowej w gospodarstwach wielodzietnych. To wszystko sprawia, że znacząco zaczyna wzrastać w Polsce zainteresowanie przestronnymi mieszkaniami wielopokojowymi. Według serwisu Domiporta.pl w marcu br. jego użytkownicy po raz pierwszy od sześciu lat najbardziej zainteresowani byli mieszkaniami trzypokojowymi. W porównaniu ze styczniem br. zainteresowanie większym metrażem wzrosło o 40 proc. kosztem coraz mniej popularnych kawalerek.
Ogólnie zauważa się w Polsce szybki rozwój lokalnych rynków mieszkaniowych. Wychodząc temu na przeciw powstają na przykład instytucje oferujące do wynajęcia komfortowe mieszkania dla osób fizycznych i biznesu. Według danych GUS w pierwszych dwóch miesiącach tego roku oddano do użytkowania ogółem ponad 32 tys. mieszkań, co oznacza 7,8 proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Przestronniej, swobodniej i bardziej stylowo – o to właśnie chodzi
Młodzi ludzie pragną dzisiaj więcej, patrzą dalekosiężnie, nie boją się nowych wyzwań ani ryzyka, mierzą wysoko i chcą w życiu coś osiągnąć. Skoro decydują się na kilkudziesięcioletnią hipotekę myślą o tym, by dostać coś konkretnego w zamian. Kredyty hipoteczne są bardziej dostępne i mają niskie oprocentowanie. Niekiedy niewiele wyższa miesięczna rata odwdzięcza się większym, przestronniejszym i komfortowym lokalem mieszkalnym. Młodzi Polacy, świetnie rokujący na rynku pracy, planujący założenie rodziny oraz spragnieni luksusu, biorą pod uwagę nawet budowę lub zakup przyszłościowego domu z ogrodem.
Serwis nieruchomościowy Morizon.pl podaje, że 30 proc. jego użytkowników jest obecnie zainteresowanych mieszkaniami trzypokojowymi. Badania agencji nieruchomości Metrohouse wskazują z kolei, że mieszkańcy stolicy i Krakowa najczęściej poszukują mieszkań o metrażu przewyższającym 60 mkw. We Wrocławiu najbardziej preferowane są mieszkania powyżej 50 mkw.
Większy metraż to przyszłość dla rodziny, ale też niezaprzeczalna wygoda, przestronność i szeroko pojęty komfort. Owszem, większe mieszkanie pociąga za sobą wyższe, miesięczne koszty utrzymania i wydatki związane z wyposażeniem. Ale o to przecież chodzi, by korzystać z życia skoro jest taka możliwość i spełniać swoje marzenia. Młodzi Polacy chcą żyć na poziomie światowym. Nie chcą więcej oglądać komfortowych mieszkań jedynie w mediach lub na filmach. Pragną sami, namacalnie doświadczyć tego luksusu i skoro nadarza się okazja, nie wahają się z niej skorzystać.
Przestronne mieszkania to pole do popisu dla wielbicieli różnych aranżacji. Duże mieszkanie można łatwiej urządzić w określonym stylu. Modne współcześnie trendy, takie jak na przykład klimaty industrialne, loftowe, modernistyczne, czy też glamour sprawdzają się optymalnie tak naprawdę jedynie na dużych powierzchniach. Z tego względu przestronne wnętrza kojarzą się z wolnością, swobodą i kreatywnością. Bogata oferta rynkowa wyposażenia w rozmaitych stylach dodatkowo rozbudza wyobraźnię posiadaczy coraz większych mieszkań.
Żyjemy w epoce konsumpcjonizmu, internetu i w świecie portali społecznościowych. Promowanie siebie nigdy wcześniej nie było bardziej dostępne. Marzymy o tym, by pokazać się światu z jak najlepszej strony. Chcemy mieć możliwość realizowania naszych fanaberii. Pragniemy żyć z rozmachem. I chcemy dzielić się tym z innymi. Chcemy mieć designerskie wnętrza, być trendy. Przestronne lokum, w którym będziemy mogli organizować modne imprezy dla znajomych, może nam jedynie pomóc w korzystaniu z życia. Biorąc pod uwagę ten tok myślenia, moda na duże metraże szybko się nie skończy i całkiem możliwe, że nie jest w Polsce jedynie chwilową fascynacją.