Eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu z Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego wspólnie z portalem Nieruchomosci-online.pl przeprowadzili wśród 207 pośredników w obrocie nieruchomościami badanie dotyczące oceny sytuacji na rynku nieruchomości i spodziewanych w najbliższym czasie zmian.
Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu i dotyczy takich obszarów jak poziom cen, poziom podaży oraz popytu na rynku nieruchomości. Wyniki dotyczące II kwartału br. są raczej optymistyczne, ale odpowiedzi ankietowanych różnią się w zależności od analizowanego segmentu rynku. Ogólna ocena sytuacji jest dobra, co w dużej mierze wynika z tego, że negatywne skutki pandemii wyhamowały, a jednocześnie uczestnicy rynku nieruchomości nieco się do nowej rzeczywistości przyzwyczaili, przejawiając większy spokój i optymizm. Co więcej, uczestniczący w badaniu pośrednicy oceniają, że w III kwartale 2021 r. sytuacja na rynku nieruchomości będzie jeszcze lepsza m.in. ze względu na wzrost koniunktury gospodarczej.
Przeprowadzona ankieta dotyczyła ośmiu segmentów rynku, a największy potencjał specjaliści widzą w kategorii działek budowlanych (ponad 75 pkt.), gdyż od wielu miesięcy grunty cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Ponad 85% pośredników zauważa wzrost popytu na działki budowlane w ostatnim kwartale, a 77% uważa, że ten stan rzeczy utrzyma się również w kolejnych miesiącach. Biorąc pod uwagę spadek liczby dostępnych ofert, ponad 80% ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen tej kategorii nieruchomości. Ponadto 76% badanych zauważa, że czas życia oferty, tj. okres od jej upublicznienia do momentu sprzedaży, spośród wszystkich kategorii nieruchomości, w ciągu ostatniego roku najbardziej skrócił się w przypadku gruntów. Perspektywy sprzedaży domów i mieszkań oceniono nieco niżej, bo na 69 pkt., jednak ze względu na wciąż rosnący popyt, scenariusz i tak jest optymistyczny. 70% pośredników wskazuje, że średni czas życia oferty sprzedaży mieszkania wynosi do 3 miesięcy, a blisko jedna czwarta uważa, że sprzedaż mieszkania trwa od 3 do 6 miesięcy.
Nieco mniej optymistyczne wnioski z badania dotyczą rynku najmu i sprzedaży lokali komercyjnych. Pośrednicy oceniają sytuację jako neutralną, ale w kolejnym kwartale spodziewają się, że może ona ulec pogorszeniu. Blisko połowa ocenia, że czas sprzedaży lokalu użytkowego może sięgać nawet roku. Lepiej oceniana jest sytuacja dotycząca najmu kawalerek i mieszkań – wskaźniki na poziomie odpowiednio 58,5 oraz 57,2 pkt. Rynek najmu mieszkań ucierpiał z powodu pandemii i powszechnie wprowadzonego modelu pracy i nauki zdalnej, ale agenci nieruchomości spodziewają się poprawy koniunktury.
Eksperci UEW oraz portalu Nieruchomosci-online.pl badali również indywidualne nastroje ankietowanych, jako skalę przyjmując podejście od zdecydowanie pesymistycznego poprzez nastrój neutralny aż do podejścia optymistycznego. Ponad połowa badanych okazała się umiarkowanymi optymistami (51%), a ponad 40% określiło swój nastrój jako neutralny. Nikt nie wykazał się zdecydowanym pesymizmem, a mniej niż 2% ankietowanych można zaklasyfikować do umiarkowanych pesymistów.
Tutaj znajduje się pełna wersja raportu – Badanie nastroju pośredników.