W najnowszym raporcie Indeks Urban.One, przygotowanym przez ekspertów Cenatorium, specjaliści komentują sytuacje na rynku mieszkaniowym w lipcu 2024 r. Są oni bardzo podzieleni w swoich opiniach odnośnie sytuacji cenowej w nadchodzącym półroczu.
Ceny mieszkań w dużych miastach
Według danych wartość indeksu urban.one dla mieszkań w dużych miastach wzrosła o 0,28 pkt w ciągu miesiąca i osiągnęła 127,30 pkt w lipcu 2024 r. Połowa ankietowanych zakłada stabilizację cen w najbliższym półroczu. Pozostali eksperci natomiast są podzieleni. Otóż 25% z nich wierzy, że ceny wzrosną, a kolejne 25%, przeciwnie, że dojdzie do ich spadków.
Jak wynika z badań Cenatorium w ramach Indeksu Szybkiego, w lipcu ceny mieszkań ulegały wahaniom. Wśród badanych miast, we Wrocławiu i Krakowie doszło do spadku średniej ceny ofertowej o ok. 1% w ciągu miesiąca. W Łodzi średnie ceny mkw. lokali mieszkalnych wzrosły o ok. 2,5%. Podobnie w Poznaniu, gdzie wyniosły one ok. 3%, w przeciwieństwie do rynku wtórnego, gdzie utrzymały się na tym samym poziomie co w czerwcu. Tymczasem w Gdańsku i w Gdyni ceny mieszkań deweloperskich wzrosły o ok. 1%, natomiast tych na rynku wtórnym zmalały o ok. 0,5%.
Zestawiając ceny mieszkań i średnie zarobki w każdym z największych miast, wyraźnie widać, że w Krakowie, gdzie zarobki są najwyższe, najwyższe są również ceny mieszkań, co w konsekwencji prowadzi do niższej zdolności nabywczej w porównaniu do innych miejsc w kraju. Okazuje się, że najwyższą zdolnością nabywczą pochwalić może się Łódź, gdzie za przeciętne wynagrodzenie w lipcu można było nabyć ok. 0,83 mkw. mieszkania. Dla porównania w Krakowie było to jedynie 0,6 mkw.
Eksperci mówią o zmianie statusu rynku mieszkaniowego z „rynku sprzedającego” na „rynek kupującego”, ze względu na sprzedaż lokali na niższym poziomie i rosnącą ofertę. Ponadto wzrost cen wyhamował, a dodatkowo coraz częściej słychać głosy o możliwych korektach. Jak wynika z danych Otodom Analytics, choć w lipcu średnie stawki za mkw. nowych mieszkań lekko wzrosły w Katowicach i Trójmieście, to już w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu nie zmieniły się, a w Krakowie i Poznaniu nawet lekko spadły. Podobnie było na rynku wtórnym, gdzie ceny ofertowe utrzymały się na w miarę stabilnym poziomie.
Ceny mieszkań w stolicy
W lipcu br. wartość indeksu urban.one dotyczącego lokali mieszkalnych na warszawskim rynku wzrosła o 0,35 pkt i wyniosła 125,84 pkt. Według połowy ankietowanych w najbliższym półroczu będziemy obserwować wyraźny spadek sprzedaży lokali. Za stabilizacją opowiedziało się 42% ekspertów. Jedynie 8% specjalistów uważa, że sprzedaż będzie rosnąć.
W lipcu doszło do niewielkich zmian średnich cen mieszkań na stołecznym rynku. Otóż na rynku pierwotnym ceny wzrosły o 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Rynek wtórny natomiast odnotował spadek średniej ceny ofertowej o 0,6% w porównaniu do średniej z poprzedniego miesiąca. Oferta deweloperska się odbudowuje, gdyż w lipcu liczba ofert sprzedaży wzrosła o 1,5% w skali miesiąca, a do tego sprzedaż jest na niskim poziomie.