Inwestowanie w nieruchomości wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Można nawet znaleźć ogłoszenia o sprzedaży mieszkania z gotowymi wyliczeniami, ile można zarobić na jego wynajmie. Ogłoszenia te dotyczą tak zwanych gotowców inwestycyjnych. Gdzie szukać takiej inwestycji i czy w ogóle warto zainteresować się taką możliwością?
Mieszkania drożeją, popyt wciąż jest wysoki, a za jego znaczną część odpowiadają ci, którzy nieruchomości kupują w celach inwestycyjnych. Na rynku znaleźć można nawet tzw. gotowce inwestycyjne, czyli mieszkania na sprzedaż, które od razu przeznaczone są do wynajęcia. W związku z tym, że nie wymagają od nabywcy żadnych dodatkowych nakładów, mogą od razu generować dochód pasywny.
Gotowcem inwestycyjnym może być zarówno mieszkanie, jak i dom, lokal usługowy, a nawet działka budowlana. Charakterystyczne jest to, że nieruchomość przygotowana jest do natychmiastowego wynajmu długo- lub krótkoterminowego i ma zapewniać stały dochód pasywny. Zazwyczaj gotowce inwestycyjne mają wyższy standard niż pozostałe przeznaczone na sprzedaż nieruchomości. Ich przewagą jest to, że nabywca nie musi po zakupie przeprowadzać remontu, wymieniać instalacji, ani prowadzić żadnych innych prac, aby dostosować nieruchomość do swojego planu inwestycyjnego – od razu można z nich korzystać. Kolejny plus to zwykle bardzo atrakcyjna lokalizacja, często w centrum miasta, w pobliżu ośrodków akademickich lub biurowców.
Ogłoszenia dotyczące gotowców inwestycyjnych często podkreślają ich duży potencjał inwestycyjny. Czy rzeczywiście warto lokować środki w zakup tego typu nieruchomości? Biorąc pod uwagę, że trzymanie dodatkowych środków finansowych na lokatach czy w obligacjach stało się niezbyt opłacalne z powodu wysokiej inflacji i niskiego oprocentowania lokat bankowych, inwestycja w nieruchomości może być dobrym sposobem na ulokowanie oszczędności. Rynek najmu wciąż generuje zadowalające zyski, wszystko zależy jednak od położenia i standardu lokalu. W ogłoszeniach dotyczących gotowców inwestycyjnych można znaleźć wyliczenia rocznej stopy zwrotu z najmu. Ogłoszeniodawcy powołują się na wysokość czynszów za podobne mieszkania w okolicy i obiecują zwrot w wysokości 6-8 proc. rocznie. Perspektywa wydaje się obiecująca, jednak trzeba pamiętać, że inwestycja mieszkaniowa jest inwestycją długoterminową. Zakładany zwrot może udać się wypracować w jednym roku, jednak nie ma gwarancji, co będzie w latach kolejnych. Wszystko zależy od tego, jak kształtować się będzie popyt na wynajem i stawki czynszów, ale również od tego, w jaki sposób właściciel będzie zarządzał nieruchomością, czy będzie o nią dbał, czy uda się znaleźć najemców na dłużej, a jeśli nie, to czy mieszkanie nie będzie miało zbyt długich okresów, kiedy będzie stało puste, czekając na kolejnych lokatorów.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy inwestycja w nieruchomość okaże się opłacalna, czy nie. Nie można założyć, że gotowiec inwestycyjny to zawsze pewna opcja. Bezpieczniejsze może jednak okazać się zainwestowanie w systemie condo, gdzie podpisuje się umowę gwarantującą określony zwrot w określonym czasie.