Wynajem mieszkań

Czy długoterminowy wynajem mieszkania to korzystne rozwiązanie?

Zakup mieszkania pod wynajem jest inwestycją, którą warto rozważyć, jeśli zależy nam na długoterminowym, stałym zysku. A znalezienie klienta zainteresowanego długoterminowym wynajmem mieszkania w niezbyt atrakcyjnej turystycznie dzielnicy to najprostsza droga do stałych przychodów.

Wynajmujący mieszkania często mają dylemat, czy zdecydować się na wynajem krótkookresowy (np. na pojedyncze doby), czy długoterminowy. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak dla właściciela przeciętnego mieszkania wynajem na dłuższy okres często bywa zarówno wygodniejszy, jak i bardziej opłacalny. Bowiem w przypadku wynajmu długoterminowego, usługa może trwać miesiącami, a nawet latami.

Klientami do długookresowego wynajmu mieszkań są najczęściej studenci, osoby pracujące, a także rodziny nie posiadające zdolności kredytowej, ale posiadające stałe przychody.

Wady

Przy długookresowym najmie największą wadą jest to, że jeśli posiadamy mieszkanie w lokalizacji atrakcyjnej pod kątem turystycznym, to na najmie krótkookresowym (np. dobowym) moglibyśmy zarobić dużo, gdyż coraz więcej turystów coraz częściej decyduje się na kilkudniowy najem mieszkania, które zapewnia większy komfort niż hotel.

Wadą bywa również to, iż często wynajmujący są studentami, a co za tym idzie mieszkanie jest narażone na większe zniszczenia, a sąsiedzi mogą się skarżyć na dobiegający z niego hałas.

Zalety

Najem długookresowy jest zdecydowanie najwygodniejszy. Przy długoterminowym wynajmie największym walorem jest stały klient. Takie rozwiązanie wymaga od wynajmującego mniej pracy i czasu, nie musi on poświęcić na poszukiwanie najemców, przygotowanie mieszkania oraz przekazywanie kluczy nowym najemcom co kilka dni. Wiąże się to również z gwarancją regularnych wypływów z najmu w stałej, z góry określonej wysokości. Poza tym osoby, które wiedzą, że będą dłużej zamieszkiwać dane lokum bardziej o nie dbają. Właściciel mieszkania ma również okazję do poznania lokatora, może więc zdecydować, czy chce przedłużyć z nim umowę, zakończyć ją, albo w ogóle odstąpić od zawarcia.

Wynajem na dłuższy okres nie ma związku z sezonami turystycznymi, jak w przypadku wynajmu krótkoterminowego, zyskującego coraz większą popularność. Mieszkania znajdujące się daleko od zabytków, atrakcji turystycznych i centrów handlowych trudniej jest wynająć na krótki okres. Nie stanowi to jednak problemu w przypadku wynajmu długoterminowego. Do takiej formy najmu nadają się zarówno rozchwytywane mieszkania położone w centrum, jak i te położone w odleglejszych dzielnicach. W obu przypadkach po prostu typ najemcy będzie inny. Mieszkanie nie musi być również w pełni wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty, meble, czy urządzenia. Najemcy długoterminowy często wprowadzają się ze swoim wyposażeniem.

Dodatkową zaletą najmu długoterminowego, w przeciwieństwie do najmu krótkookresowego, jest kaucja pobierana wraz z pierwszym czynszem jako zabezpieczenie na pokrycie kosztów ewentualnych zniszczeń bądź na wypadek braku wniesienia opłaty przez wynajmującego.

Wynajem długoterminowy ma zarówno zalety, jak i wady, jednak to od oczekiwań właściciela nieruchomości zależy, czy z najmu długookresowego uczyni stałe źródło zarobku. Jedno jest pewne – z pewnością taki rodzaj wynajmu jest wygodniejszy.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać