Wybuch pandemii wirusa Covid-19 przyczynił się do znacznego kryzysu na rynku nieruchomości w roku 2020, lecz już w roku 2021 odnotowano na nim silny trend wzrostowy. Ubiegły rok był bowiem okresem, w którym kapitał chętnie inwestowano właśnie w mieszkania oraz lokale. Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym obecnie i czy nadal warto inwestować swoje pieniądze w nieruchomości?
To wciąż dobre zabezpieczenie kapitału
Ceny mieszkań rosną niemal nieprzerwanie już od kilku dekad. Inwestując w nieruchomości ponosimy zatem niskie, wręcz znikome ryzyko spadku wartości ulokowanego kapitału. Stale rosnąca inflacja redukująca wartość pieniądza oraz podwyżki stóp procentowych także wpływają na wzrost wartości nieruchomości. Co więcej, eksperci przewidują dalszy wzrost cen, związany m.in. z niedoborem surowców czy wysokim popytem na lokale mieszkaniowe.
Formy inwestowania w nieruchomości
Wśród form inwestowania znajduje się kupno mieszkań na wynajem, zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Pierwszy sposób sprawdzi się przede wszystkim w lokalizacjach turystycznych. Obecnie bowiem to właśnie mieszkania czy apartamenty cieszą się wśród turystów większym zainteresowaniem niż hotele. Jednak to inwestycja w nieruchomości na wynajem długoterminowy uznawana jest teraz za najbardziej opłacalną, ponieważ w ten sposób inwestor zapewnia sobie stały dochód pasywny. Jednak i tu należy pamiętać o dobrej lokalizacji. Kolejną formę inwestowania stanowi House flipping. Inwestor kupuje wtedy lokal wymagający remontu, więc po niższej cenie. Następnie przeprowadza renowację nieruchomości, znacznie podnosząc jej wartość. W ten sposób przy sprzedaży inwestor może zyskać nawet 20-30% włożonych środków. Niezbędna jest tu jest jednak wiedza, która pozwoli wybrać odpowiednią nieruchomość do tego typu inwestycji.
Minusy inwestowania w nieruchomości
Wadą inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe jest przede wszystkim konieczność posiadania wysokiego kapitału na start. Choć House flipping może się wydawać opcją na szybki zarobek, to w rzeczywistości nie można mieć pewności kiedy takie mieszkanie uda się sprzedać. W przypadku kupna mieszania na wynajem mówi się natomiast o inwestycji długoterminowej, ponieważ uzyskanie zwrotu z takiej inwestycji potrwać może nawet kilkanaście lat. Dodatkowym utrudnieniem są zmiany przepisów mówiące, że inwestorzy, którzy kupili nieruchomość pod najem prywatny po 1 stycznia 2022, nie będą już mieli możliwości odpisania kosztów nabycia nieruchomości od podatku dochodowego czy odliczania innych wydatków związanych np. z remontem.
Mimo wskazanych minusów, obecny czas jest dobry na kupno mieszkania w celach inwestycyjnych. Przy tak wysokiej inflacji, nieruchomości to obok złota jedna z bezpieczniejszych form inwestowania długoterminowego. Jeżeli jednak chcemy nabyć nieruchomość na własne cele mieszkaniowe, a zakup ten sfinansować kredytem, to nie jest to dobry moment ze względu na zaostrzaną politykę udzielania kredytów i malejącą zdolność kredytową.