Mieszkanie „pod klucz” to mieszkanie kupione na rynku pierwotnym, wykończone i wyposażone w niezbędne sprzęty i urządzenia, tak że do zamieszkania w nim brakuje jedynie mebli. Możliwość taką w swojej ofercie posiada większość deweloperów, a niektórzy z nich oferują nawet kompleksowe wyposażenie w meble, w oparciu o projekt stworzony przez architekta i dekoratora wnętrz. Czy kupując mieszkanie warto zdecydować się na taką opcję?
Wykończenie “pod klucz” – co to znaczy?
W zależności od szczegółów oferty, przez wykończenie „pod klucz” można rozumieć położenie w mieszkaniu posadzek, tynków, podłóg, pomalowanie ścian, stolarkę okienną i drzwiową. Wykończenie to może zostać rozszerzone o urządzenia ceramiczno – sanitarne, jak zlew, toaleta, prysznic lub wanna, ale także o sprzęty AGD (np. zabudowę kuchenną czy łazienkową), a nawet meble i dodatki. Im bardziej szeroki pakiet, tym wyższe koszty dodatkowe musi ponieść nabywca nieruchomości. Najważniejsze co może przy tym zyskać to oddanie do użytku gotowego mieszkania, do którego wystarczy się właściwie wprowadzić. Nie musi przy tym czekać na rozpoczęcie remontu do chwili oddania nieruchomości przez dewelopera, co oczywiście znacznie skraca termin, w którym mieszkanie będzie gotowe do użytku. Współpraca z ekipami budowlanymi i wykończeniowymi, a także architektem, spoczywa na deweloperze, przyszły nabywca nie musi więc martwić się o dodatkowe umowy z podwykonawcami, po wcześniejszym znalezieniu solidnych fachowców. Nie musi również nadzorować ich pracy, a w razie problemów prawdopodobnie nawet nie będzie o nich wiedział. Wszystkie niedogodności związane z remontem i wykończeniem spoczywają w tym przypadku na deweloperze.
Mieszkanie “pod klucz” – wady i zalety
Ma to jednak swoją cenę. Nieruchomości wykończone „pod klucz” mogą być droższe od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy, w porównaniu do mieszkań oddawanych do użytku w stanie deweloperskim. Cena jest oczywiście tym wyższa, im szerszy jest zakres wykończenia oraz wyższy jego standard.
Dodatkowo, w większości przypadków, kupujący nie będzie miał zbyt dużego wyboru w wyglądzie i materiałach użytych do wykończenia wnętrz. Z reguły deweloperzy korzystają bowiem w tym przypadku z szablonów, sprawdzonych materiałów i podwykonawców. Jedynie nieliczne firmy oferują zindywidualizowanie tej usługi, dając możliwość wyboru dowolnych materiałów i elementów wyposażenia, a także ingerowania w projekt architektoniczny. Takie udogodnienia oczywiście będą dodatkowo kosztowały.
Wybór opcji „pod klucz” powinien być więc podyktowany ceną, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za taką usługę, tym czy jesteśmy w stanie zaakceptować zaproponowane przez dewelopera rozwiązania oraz czasem, w jakim chcemy wprowadzić się do nowego mieszkania.