Korzystanie z usług związanych z pośrednictwem w zakupie lub sprzedaży nieruchomości nie są dziś niczym szczególnym. Interesują się nimi zarówno inwestorzy bez doświadczenia, jak i osoby, którym brakuje czasu na formalności związane z transakcją. Profesjonalne zarządzanie najmem jest w Polsce mniej popularne, istnieją jednak sytuacje, gdy firma mająca pieczę nad naszym lokum jest niezastąpiona. Co może nam dać fachowy zarządca, kiedy warto go zatrudnić i z jakimi kosztami się to wiąże?
Kiedy rentier szuka wsparcia?
Jeśli mieszkanie, które oddajemy lokatorom, jest w tym samym mieście, a my mamy czas na zajęcie się najmem, usługa zarządzania z pewnością nie jest nam potrzebna. Istnieją jednak sytuacje, gdy bez wsparcia ani rusz. Dzieje się tak najczęściej, gdy decydujemy się wprowadzić na rynek najmu lokum, które znajduje się daleko od naszego miejsca zamieszkania. Efektywna opieka nad wynajmowanym mieszkaniem bardzo często wymaga fizycznej obecności właściciela, ważny jest też jego stały nadzór nad nieruchomością. W sytuacji gdy na przykład dziedziczymy nieruchomość mieszkalną i oddajemy ją do dyspozycji lokatorów, profesjonalny najem może bardzo ułatwić nam wypełnianie obowiązków rentiera.
Wśród polskich inwestorów coraz popularniejsze są zakupy na zagranicznych rynkach nieruchomości. Opcja taka kusi nie tylko konkurencyjnością cen, ale i dodatkowymi benefitami. Jeśli kupimy mieszkanie na przykład w Hiszpanii, możemy je traktować jak letnią rezydencję, a przez resztę roku wynajmować z zyskiem. Aby jednak plan ten miał szansę na powodzenie, niezbędne jest wsparcie zarządcy, który na miejscu będzie za nas nadzorował lokum i załatwiał sprawy związane z najmem.
Z profesjonalnego zarządzania często korzystają też osoby zapracowane lub rentierzy posiadający kilka lokali. Obu tym grupom może brakować sił i czasu, aby odpowiednio zająć się mieszkaniem i ewentualnymi problemami lokatorów.
Co robi i ile kosztuje zarządca?
Na polskim rynku istnieje sporo firm zajmujących się profesjonalnym zarządzaniem najmem. Ich oferta jest szeroka, a to, co będą dla nas robić, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Zarządca może w naszym imieniu znaleźć lokatorów, podpisać z nimi umowę i zainkasować kaucję. Do jego obowiązków należy zwykle kontakt z najemcami i rozwiązywanie ich problemów oraz nadzór nad stanem mieszkania. Jeśli potrzeba, firma zarządzająca może za rentiera usuwać usterki, które powstaną w lokalu w wyniku codziennego użytkowania. Istnieje też możliwość, by dzięki pełnomocnictwu zarządca rozliczał miesięczne koszty najmu i przesyłał nadwyżkę właścicielowi lokum. Część z tych obowiązków wymaga zgód formalnych, a żeby profesjonalne zarządzanie było bezpieczne, należy podpisać umowę z legalnie zarejestrowaną firmą.
Ile kosztuje zarządca, który regularnie będzie nam pomagał w opiece nad najmem? Wszystko zależy od zakresu obowiązków, wielkości mieszkania, liczby lokatorów czy wreszcie lokalizacji. Zarządzanie w dużych miastach czy miejscowościach turystycznych jest droższe. Rentier, który potrzebuje fachowego wsparcia, musi liczyć się z wydatkiem rzędu 500 złotych miesięcznie. Zyskuje za to kompleksowy nadzór i wolność od przynajmniej części obowiązków związanych z najmem.