Ostatnie miesiące nie są najlepszym okresem dla branży deweloperskiej. Firmom coraz trudniej znaleźć klientów na nieruchomości, czego efektem są liczne promocje, np. na darmową komórkę lokatorską. Początek roku ewidentnie pokazuje, że w branży widoczne jest spowolnienie, czego potwierdzeniem są dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Spadek liczby mieszkań i domów oddanych do użytku

Jak podaje GUS, w luty 2025 roku deweloperzy przekazali do użytku 8912 mieszkań, co oznacza wynik o 5,1% gorszy niż w poprzednim miesiącu i o 9% w stosunku do lutego 2024 roku. Wynik ten bardzo słabo wygląda na tle tego, co wydarzyło się w ostatnich latach; gorszy odnotowano tylko jeden raz – 2 lata temu.

Łącznie w pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku deweloperzy oddali 18,3 tys. mieszkań, co daje wynik o 0,4% gorszy w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy przekazali do eksploatacji 11,2 tys. mieszkań, co oznacza wynik o aż 7.1% gorszy niż przed rokiem. W samym lutym było to 5672, czyli o 4,8% mniej niż przed rokiem i najmniej od 6 lat.

Budowa domów i mieszkań – wyraźny trend spadkowy

Z danych GUS wynika, że w lutym 2025 roku deweloperzy rozpoczęli prace przy budowie 10 925 mieszkań, co oznacza spadek o 23% (o 3,3 tys. mniej lokali). Gorzej było w grudniu 2024 roku, ale pomijając ten miesiąc, to najsłabszy wynik w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Biorąc jednak pod uwagę zmianę przez ostatnie 2 lata, wynik jest o 65% wyższy, ale wynika z bardzo niskiej bazy w okresie przed wejściem w życie programu Bezpieczny kredyt 2%.

Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2025 roku deweloperzy otrzymali 26,5 tys. pozwoleń na budowę, co oznacza spadek o 12,45 tys. rok do roku. Natomiast lekkie ożywienie widać w przypadku inwestorów indywidualnych. Trafiło do nich 11,2 tys. pozwoleń, czyli o 2,3% więcej niż przed rokiem.

Lutowy spadek może wynikać z wcześniejszych zapowiedzi deweloperów odnośnie do ograniczenia zaangażowania w nowe projekty. Wprawdzie w ostatnim czasie nieco wzrósł popyt na lokale, ale w dalszym ciągu jest zdecydowanie zbyt mały w stosunku do podaży.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto

Jak podaje GUS, liczba lokali mieszkalnych, które na koniec lutego 2025 roku pozostawały w budowie, wynosiła 837,8 tys., czyli o 3,9% więcej niż rok wcześniej. To efekt dużej liczby inwestycji rozpoczętych w 2024 roku. Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2025 roku, okazuje się, że deweloperzy przystąpili do budowy 23,5 tys. mieszkań, co daje wynik o 10,2% gorszy w stosunku do ubiegłego roku. W przypadku inwestorów indywidualnych było to 9,6 tys., co również oznacza spadek, ale dużo mniejszy – o 2,3%.

Co przyniesie 2025 rok deweloperom?

Z wypowiedzi ekspertów najczęściej można wywnioskować, że będzie to rok klienta i jednocześnie stabilizacji rynkowej. Poszukujący lokali będą mieć duży wybór, a deweloperzy będą rywalizować o nabywców, co jest oczywiście pozytywne dla wszystkich, którzy myślą o zakupie nieruchomości.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać