Wiadomości

Duże problemy dużego dewelopera

Wysoka kara nałożona na trzy spółki z grupy kapitałowej HRE to nie jest jedyny problem dużego dewelopera. Grupa dewelopersko-inwestycyjna zamierza przeprowadzić restrukturyzację swojej kluczowej spółki HREIT, a prokuratura prowadzi postępowanie w sprawę podejrzenia oszukania inwestorów.

Problemy dewelopera zaczęły się na początku roku po tym, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na trzy spółki grupy kapitałowej HRE Investments karę w wysokości prawie 12 mln złotych. Kara została nałożona, ponieważ UOKiK stwierdził, że klienci przedsiębiorstwa byli wprowadzani w błąd.

Kara nałożona przez UOKiK

Od listopada 2023 roku firma prowadziła działalność inwestycyjną i deweloperską. Klienci, również indywidualni, mieli możliwość zakupu udziału w spółkach celowych należących do grupy, których zadaniem było realizacja inwestycji deweloperskich. Udziały po upływie określonego czasu miały podlegać wykupowi z uwzględnieniem odpowiedniej stopy zwrotu. Wykup miał być również realizowany przez podmioty z grupy HRE.

W opinii UOKiK przedsiębiorstwo nie informowało przy tym o ryzyku lub wprowadzało w błąd inwestorów, informując o gwarancjach stopy zwrotu z inwestycji udzielanych przez dewelopera. W praktyce inwestorzy ponosili podobne ryzyko, jak udziałowcy spółki, czego mogli być nieświadomi.

Konieczność restrukturyzacji i postępowanie prowadzone przez prokuraturę

Wysoka kara to jednak tylko początek problemów. Deweloper jest też zmuszony do przeprowadzenia restrukturyzacji spółki HREIT. Jak podaje Puls Biznesu, jest to spowodowane koniecznością zmiany źródeł finansowania działalności deweloperskiej m.in. ze względu na gwałtowny wzrost kosztów finansowania.

Działalność grupy HRE charakteryzowała się tym, że w celu finansowania inwestycji deweloperskich grupa nie korzystała z kredytów bankowych. Projekty mieszkaniowe były realizowane ze środków pochodzących od inwestorów indywidualnych, którzy nabywali udziały w spółkach celowych powołany do realizacji poszczególnych inwestycji.

Tego typu mechanizm był stosowany przez grupę kapitałową od kwietnia 2019 roku. Puls Biznesu szacuje, że do listopada ubiegłego roku firma pozyskała w ten sposób miliard złotych. Wraz ze środkami wpłaconymi przez nabywców niezrealizowanych jeszcze inwestycji zobowiązania przedsiębiorstwa mogą sięgać nawet 2 mld złotych. Deweloper zapewnia jednak, że inwestorzy odzyskają całość wpłaconego kapitału.

Dodatkowo Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie podejrzenia oszukania inwestorów indywidualnych poprzez wprowadzenie ich w błąd podczas zawierania umów inwestycyjnych. W efekcie działań prowadzonych przez dewelopera mogło dojść do niekorzystnego rozporządzania mieniem inwestorów.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać