Mieszkanie Plus (czasem zapisywane jako Mieszkanie +) to nazwa rządowej inicjatywy, której celem jest zwiększenie dostępnych cenowo ofert w budownictwie mieszkaniowym. Założenie jest takie, że ma się budować dużo i tanio, a następnie – wynajmować powstałe lokale najbardziej potrzebującym obywatelom. W rozsądnych cenach.
Niedawno rządzący podjęli kolejny krok w kierunku wprowadzenia jej w życie. Krajowy Zasób Nieruchomości, Ministerstwo Obrony Narodowej, Agencja Mienia Wojskowego oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpisały porozumienie.
W jego ramach przyspieszona ma zostać ścieżka przekazywana przez Agencję Mienia Wojskowego (państwowy podmiot, dysponujący gruntami wojskowymi) części gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chodzi m.in. o te, które “nie kolidują z potrzebami obronności państwa”. Ma zostać powołany zespół który będzie “wstępnie kwalifikował nieruchomości” zgłaszane do programu – czytamy w komunikacie wydanym przez MIiR.
– MON od samego początku funkcjonowania aktywnie włącza się w realizację strategicznego dla rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej rządowego programu Mieszkanie Plus – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.
AMW przekazała już do dyspozycji KZN wykaz gruntów, które mogłyby być wzięte pod uwagę w programie Mieszkanie Plus. Jak informuje MON, do 18 października Krajowy Zasób Nieruchomości wystąpił do ministerstwa o wydanie opinii w zakresie możliwości przekazania aż trzystu czterdziestu sześciu działek. Ich łączna powierzchnia to więcej niż 290 hektarów.
Ponad połowa wskazanych gruntów znajduje się na obszarze gmin Pruszcz Gdański oraz Tczew. W stolicy przekazano zaledwie dziewięć działek.
Krajowy Zasób Nieruchomości jest bankiem gruntów należących bezpośrednio do Skarbu Państwa, Swoje zasoby przekazała mu przekazała m.in. Poczta Polska czy PKP. Mówi się o tym, że część mieszkań będzie udostępniana pracownikom konkretnych instytucji.
– Jestem przekonany, że porozumienie ułatwi przekazywanie nieruchomości podrealizację Programu Mieszkanie Plus, a równocześnie przyczyni się do ,zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych żołnierzy zawodowych – oświadczył wiceminister inwestycji Artur Soboń.
Według danych PFR Nieruchomości z początku października – w programie Mieszkanie Plus realizuje się (bądź już tę realizację ukończono) łącznie około 9,7 tys. mieszkań o wartości ponad 2,4 mld zł. Czterdzieści kolejnych przypadków czeka na decyzję inwestycyjną. Ma ona zostać podjęta do końca tego roku.