Na wynajmie mieszkania można zarobić średnio kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Jak wskazuje Hanna Milewska-Wilk, ekspert Stowarzyszenia Mieszkanicznik, z roku na rok rośnie także liczba osób wynajmujących mieszkanie. Mimo, że według danych Eurostatu, w naszym kraju w najętych na rynkowych warunkach mieszkaniach mieszka zaledwie 5 proc. populacji to rynek wynajmu cały czas rośnie. Wynika to także z tego, że wiele osób kupuje mieszkania jako inwestycję, właśnie pod wynajem.
Zarabianie na wynajmie mieszkania (kalkulacje)
Mieszkanie na wynajem jest bardzo ciekawą formą długoterminowej inwestycji. Należy przy tym pamiętać, że im mieszkanie jest mniejsze, tym większy jest potencjalny dochód. Jak podaje infor.pl oszacowano, że rentowność brutto, przy założeniu, że przeciętne mieszkanie jednopokojowe jest wynajęte przez cały rok może osiągnąć nawet 6,5% wartości mieszkania. Największy zysk można osiągnąć we Wrocławiu (6,9%). Taka rentowność wynika z tego, że ceny mieszkań wynoszą na rynku wtórnym około 5 tys. zł za mkw, natomiast cena wynajmu jest niewiele niższa od mieszkań w Warszawie. Najmniejsza rentowność jest w Krakowie (5,9%). Dla mieszkań dwupokojowych rentowność jest niższa i wynosi 6%, mieszkania trzypokojowe mają już tylko 5,8% zwrotu z poniesionej inwestycji.
Jak podaje serwis bankier.pl średnie stawki ofertowe na rynku wynajmu dla średniej wielkości mieszkania o powierzchni 38-60 mkw wynoszą w granicach od 1321 zł/m-c w Bydgoszczy do 2771 zł/m-c w stolicy (dane pochodzą z serwisu Otodom.pl). W kwotach za wynajem nie zostały jednak uwzględnione podatki. Wynoszą one w przypadku ryczałtu (8,5 proc.) albo na zasadach ogólnych 18 lub 32%.
Żeby wynajem mieszkania był bardziej opłacalny, należy podpisać umowę na co najmniej trzy miesiące. Na pokrycie kosztów stałych właściciele muszą przeznaczyć około 30% dochodów z wynajmu w skali roku. Średni przychód z wynajmu mieszkania obliczony na podstawie zgłoszeń umowy najmu okazjonalnego w 2015 roku wynosił 11,5 tysiąca złotych w skali roku, co daje około 1000 zł miesięcznie. W przypadku osób, które osiągały przychody jedynie z najmu, przychód ten wynosił nawet 18,2 tysiąca. Jak wynika z danych Urzędu Skarbowego w samym 2015 roku 428 000 osób rozliczyło przychody z najmu ryczałtem, co stanowi aż 45% wszystkich ryczałtowców i było to ich jedyne źródło dochodów.