Struktura właścicieli mieszkań, którzy zarabiają na najmie swoich lokali, jest w Polsce bardzo zróżnicowana. Duża grupa osób posiada na wynajem tylko jedno mieszkanie, ale są też tacy, którzy zarabiają na najmie ponad 100 lokali. Ministerstwo Finansów podało interesujące dane dotyczące najmu.
Według danych Ministerstwa Finansów dotyczących podatku od najmu nieruchomości na koniec 2023 roku w Polsce najem lokali oferowało ponad 1 milion 60 tys. osób indywidualnych. Dane te nie obejmują dużych firm i funduszy oferujących najem instytucjonalny.
Zróżnicowana liczba posiadanych lokali
Portal FLTR udostępnione przez Ministerstwo Finansów dane poddał gruntownej analizie. Z szacunków ekspertów wynika, że największa grupa osób wynajmujących mieszkanie posiada na wynajem zaledwie jeden lub dwa lokale (średnia na poziomie 1,1 mieszkania). W kraju jest aż 900 tys. osób, które z tego tytułu czerpie dodatkowe dochody.
Są to osoby, które dysponują na tyle dużym majątkiem, że posiadając jedno mieszkanie w celu zaspokojenia własnych potrzeb, mogą kupić kolejne w celach inwestycyjnych. Z drugiej strony posiadane oszczędności nie pozwalają jeszcze na zwiększenie udziałów w tej formie inwestycji.
Zakup mieszkania na wynajem w tym przypadku zabezpiecza oszczędności przed inflacją, stanowi źródło dodatkowych dochodów, ale również umożliwia wygenerowanie większych zysków w długim terminie dzięki wzrostowi wartości nieruchomości.
Spora grupa inwestorów półprofesjonalnych
Do osób, które posiadają jedno mieszkanie na wynajem, możemy między innymi zaliczyć też inwestorów, którzy otrzymali tę nieruchomość w spadku, mogli sobie pozwolić na zakup nowego, większego mieszkania i pozostawienie poprzedniego w celach inwestycyjnych lub zmienili miejsce zamieszkania, a swoje poprzednie mieszkanie zdecydowali się wynająć.
Druga grupa inwestorów, która czerpie z najmu zdecydowanie większe korzyści finansowe, to osoby, które posiadają od 3 do 15 mieszkań. W tym przypadku najem nieruchomości może już stanowić jedyne źródło utrzymania.
Grono tego typu inwestorów na koniec zeszłego roku liczyło 75 tys. osób. Na każdego z nich przypadało średnio 5 mieszkań. Taka liczba lokali, w zależności od ich lokalizacji, oraz standardu dochód po odliczeniu ponoszonych kosztów, może już pozwolić na rezygnację z innej stałej pracy.
Średnio 50 mieszkań na osobę
Grono profesjonalnych inwestorów indywidualnych, którzy są właścicielami nawet 100 mieszkań na wynajem, jest relatywnie niewielkie. Osób, dla których najem mieszkań jest głównym źródłem dochodów na bardzo wysokim poziomie było w Polsce 2 tys. Średnio na jednego inwestora przypada w tej grupie 50 mieszkań.
W tym przypadku z powodzeniem możemy określać ich mianem rentierów, ponieważ pobierane czynsze przynoszą im nawet kilkaset tysięcy złotych przychodu miesięcznie. Dodatkowo posiadają ogromny majątek zamrożony w nieruchomościach, a kolejne zakupy realizują bez konieczności wspierania się kredytem bankowym, dzięki czemu nie są uzależnieni od aktualnej oferty banków, zasad liczenia zdolności kredytowej, czy wysokości stóp procentowych.