Zakup nieruchomości na wynajem jest coraz popularniejszą formą inwestowania pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem niż na przykład instrumenty giełdowe oraz z dużo wyższą stopą zwrotu niż bankowe lokaty. Obecnie koniunktura rynkowa i niskie stopy procentowe dodatkowo sprzyjają zakupowi nieruchomości. Aby okazało się to inwestycją opłacalną, należy pamiętać o podstawowych zasadach.
Zanim dokonasz zakupu przeprowadź dokładną analizę rynku nieruchomości w lokalizacji, którą bierzesz pod uwagę. Od zapotrzebowania na konkretne mieszkania zależeć bowiem powinna twoja decyzja. Jeśli interesują cię dzielnice w pobliżu uczelni, wybierz mieszkanie wielopokojowe o niższym standardzie, które będziesz mógł wynająć studentom. Jeśli natomiast celujesz w rodziny, pary lub pracujących singli, podnieś standard i rozejrzyj się za czymś mniejszym – dwu lub trzypokojowe mieszanie będzie w sam raz.
W dalszej kolejności trzeba oszacować, co będzie bardziej opłacalne – najem długoterminowy czy stale zmieniający się najemcy. Pierwsza opcja daje gwarancję stałego dochodu, nie wymaga tylu formalności i pracy, raz podpisana umowa może obowiązywać nawet kilka lat. Z drugiej strony przy najmie krótkoterminowym możemy zaproponować dużo wyższe ceny nieruchomości, a to oznacza wyższą stopę zwrotu z inwestycji i atrakcyjniejszy zarobek. Wiąże się to jednak z większą ilością czasu, jaką trzeba na pilnowanie tego interesu poświęcić – stałe szukanie najemców, sprzątanie mieszkania po ich wyprowadzce, podpisywanie kilku umów w miesiącu. Decyzja powinna zależeć przede wszystkim od czasu jakim dysponujemy oraz od oczekiwań finansowych.
Z drugiej strony obecnie dostępnych jest wiele serwisów internetowych, w których wystarczy zamieścić swoją ofertę, by najemcy sami się do nas zgłaszali. Wynajem mieszkań przez turystów staje się coraz popularniejszy i konkurencyjny wobec wynajmu pokoi hotelowych, przede wszystkim ze względu na niższe ceny, ale i większą swobodę – dostęp do kuchni, pralki, bez konieczności mijania się z innymi gośćmi za każdym razem gdy wychodzimy z pokoju.
Można zastosować rozwiązanie uniwersalne – krótki najem prowadzić w sezonie, kiedy szansa pełnego obłożenia jest największa, a poza nim postawić na kilkumiesięczne umowy, np. ze studentami lub pracownikami, którzy zostali oddelegowani do pracy w innym mieście.
Pamiętajmy, że mieszkanie na najem krótkoterminowy powinno być w pełni wyposażone – komplet pościeli, zastawa stołowa i garnki to absolutne minimum, aby ktoś chciał przyjechać do nas na urlop. Takiego wymogu nie ma przy najmie długoterminowym.