Mimo, że media coraz częściej lansują wybór najmu zamiast zakupu mieszkania jako nowoczesny, typowo zachodni sposób życia, statystyki pokazują, iż w Polsce za decyzją o rezygnacji z zakupu własnego M stoi niezbyt radosna życiowa proza. Większość wynajmuje nie dlatego, że tak chce żyć, ale ze względu na brak możliwości kupna mieszkania na własność.
Smutna nowoczesność Polaka
Polskie społeczeństwo jest przedstawiane jako bardzo tradycyjne pod względem nastawienia do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych – podczas gdy na zachodzie Europy najem staje się coraz popularniejszym wyborem, statystyczny Polak zdecydowanie woli kupić sobie mieszkanie, niż płacić komuś za wynajem. Co więcej, z badań przeprowadzonych przez CBRE wynika, iż nawet ci, którzy wynajmują, w większości przypadków robią to tylko dlatego, że zmusza ich sytuacja finansowa. Aż 61% wynajmujących deklaruje, iż nie stać ich na kupno własnego lokum.
Równocześnie jednak wśród osób młodych, w wieku do 34 lat, aż co piąty ankietowany uważa najem za dogodniejszą formę zapewnienia sobie dachu nad głową. Doceniają wygodę oraz brak obciążenia wieloletnim kredytem hipotecznym. Zapewne z tego wynika też zwracanie uwagi na jakość – najem nie jest dla nich rozwiązaniem przejściowym i chcą mieszkać w dobrych warunkach, niezależnie od tego, czy mieszkanie należy do nich. W przypadku osób ze starszych pokoleń najem to opcja tymczasowa, dlatego są skłonni godzić się z gorszą jakością, oszczędzając na własne M.
Dążenie do zakupu mieszkania wynika głównie z tego, iż jest ono postrzegane jako podstawowa, bezpieczna lokata kapitału, a kolejne kryzysy gospodarcze tylko udowadniają, że jet to słuszna strategia. Nieruchomości nawet jeśli chwilowo tracą na wartości i tak z czasem wracają do tendencji wzrostowej, zazwyczaj szybko nadrabiając kryzysowe straty. Więc własne lokum nie tylko służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, ale też pozwala budować trwały majątek własny, przydatny w ciężkich czasach lub na starość.
Cena, nie jakość
Ponad połowa ankietowanych przez CBRE przyznała, że nic nie inwestuje w wynajmowany lokal i mieszka w warunkach, które może określić jako “średnie”. Także tutaj widać odmienne nastawienie młodego pokolenia – w tej grupie dużo więcej osób deklaruje, iż standard mieszkania jest dla nich istotny. W tym upatruje swoją szanse rynek wynajmu instytucjonalnego, ponieważ wielcy inwestorzy, kupujący dużą ilość lokali na raz, również regularnie dbają o ich standard. Stąd wniosek, iż najem instytucjonalny w Polsce może rozkwitnąć, opierając się na młodszych osobach.
Skoro przy wynajmie mieszkania jakość nie jest kluczowa, co odgrywa największą rolę? Badanie CBRE pokazuje, iż dla 51% osób jest to cena. Następnie lokalizacja (43%) oraz stosunek cena-jakość (24%). W grupie wiekowej 34-44 zaledwie 5% zwraca uwagę na standard wykończenia. Zdecydowanie inaczej wygląda to u młodych (18-24 lat) – jakość mieszkania uwzględnia już 21%.
Wymarzone mieszkanie Polaka
O jakim więc mieszkaniu na wynajem marzy przeciętny Polak? Ma to być lokum niedrogie, jednak położone blisko centrum. Standard wykończenia nie odgrywa tu kluczowej roli, jednak im młodszy najmujący, czynnik ten zyskuje na znaczeniu.