Jeśli chcemy szybko wynająć własne mieszkanie, warto pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią cały proces. Pomoże w tym zrozumienie mechanizmu podejmowania decyzji przez klienta.
Poszukiwanie lokum
Klient podejmuje decyzję o potrzebie wynajęcia mieszkania po analizie wielu czynników (np. podwyżka, podjęcie studiów) i potrzeb (zbyt mały metraż, słabe warunki lokalowe, zmiana miejsca pracy). Określa więc wszystkie interesujące go kryteria mieszkania.
Właściciel podejmując decyzję o wynajmie swojego mieszkanie powinien zdecydować, kto będzie potencjalnym klientem i tak urządzić mieszkanie, by było jak najbardziej funkcjonalne dla przyszłych lokatorów.
Research
Następnym krokiem klienta jest poszukiwanie mieszkań, które spełnią jego kryteria. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest w tym celu internet, gdzie ogłoszenia o wynajmie są m.in. w serwisach ogłoszeniowych, czy na grupach tematycznych social media. Klient głównie będzie brał pod uwagę takie czynniki jak: cena, metraż, lokalizacja, wyposażenie mieszkania oraz jego standard.
Pod kątem szybkiego wynajmu mieszkania na tym etapie najważniejsze jest ustalenie racjonalnej ceny za wynajem i przygotowanie dobrego ogłoszenia. Powinno ono zawierać najważniejsze informacje o mieszkaniu, dobrej jakości zdjęcia lokalu i jego wyposażenia oraz szereg informacji dodatkowych, w tym przede wszystkim o: metrażu (całkowitym i wszystkich pomieszczeń), opłatach (również dodatkowych, nie zawartych w czynszu), lokalizacji (bliskość centrum, czy terenów rekreacyjnych), udogodnieniach (winda, piwnica, balkon, miejsce garażowe), odległości do przystanków, sklepów, szkół oraz o dostępnych mediach (kablówka, internet).
W ogłoszeniu powinniśmy uwypuklić wszystkie walory mieszkania. Najczęściej poszukiwane są mieszkania małe – 1-3 pokojowe blisko centrum, więc jeśli mamy właśnie takie mieszkanie, mamy już pierwszy plus. Jeśli np. jest ono oddalone od centrum, walorem będzie np. dobrze skomunikowana z centrum okolica. Kolejnym plusem jest kompletne wyposażenie mieszkania.
Oglądanie
Klient decyduje się na obejrzenie mieszkań, które go zainteresowały. Do tego też należy się przygotować.
Mieszkanie powinno być przygotowane zarówno do prezentacji (posprzątane, uprzątnięte rzeczy osobiste), jak i przygotowane do zamieszkania (wykonane niezbędne remonty, dopasowane do potencjalnych odbiorców, wygodnie urządzone), gdyż pierwsze wrażenie dla odbiorcy jest najważniejsze – musi być w stanie sobie wyobrazić, że zamieszka właśnie tu. Z pewnością ogląda dużo mieszkań, więc musimy go szczególnie zainteresować.
Trzeba się nastawić na to, że przez mieszkanie przewinie się sporo ludzi. Kosztuje to sporo zaangażowania i czasu, ale jest nieuniknione. Podczas oględzin koniecznie trzeba jeszcze raz uwypuklić wszystkie walory.
Poza tym warto ich obserwować klientów: jak się zachowują, czy sprawiają wrażenie kulturalnych i wypłacalnych, by móc ewentualnie odstąpić od transakcji.
Ostateczna decyzja
Jeśli dojdzie do ponownego spotkania, oznacza to, że klient jest zainteresowany wynajmem. Podczas spotkania może próbować negocjować cenę, ale znów możemy obronić się walorami mieszkania.
Kiedy po podjęciu przez niego decyzji uzgodnimy warunki najmu – wysokość czynszu, terminy płatności, czas najmu, okresy wypowiedzenia, wysokość kaucji, powinniśmy spisać umowę najmu. Spiszmy również w protokole zdawczo – odbiorczym stan wyposażenia, sprzętów i przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu, a także stan liczników – wody, prądu, gazu czy ciepła. Czynsz za pierwszy miesiąc i kaucja najczęściej pobierane są z góry w momencie podpisywania umowy najmu.