Rynek nieruchomości był i jest uznawany za pole do opłacalnych i bezpiecznych inwestycji. W czasach galopującej inflacji coraz więcej osób właśnie w ten sposób pragnie zabezpieczyć swoje oszczędności. Pomysł ten wydaje się szczególnie dobry w świetle wciąż rosnących cen mieszkań i wzrostu popytu na najem. Czynniki, które podnoszą stopę zwrotu inwestycji w mieszkanie, potrafią jednak również ją utrudnić. Wielu inwestorów czeka obecnie na pierwsze korekty cen, a część z nich gubi się w tej bardzo zmiennej sytuacji. Jak inwestować w nieruchomości w 2023?
Kluczowa jest rentowność
Według danych firmy doradztwa finansowego Expander średnia rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi 5,54%. Jeszcze w styczniu 2022 było to około 4%. W dobie rosnących czynszów przemyślana inwestycja w mieszkanie może być kusząca. Warto jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia dotyczą zakupu mieszkania bez udziału kredytu. Uwzględniają za to wszystkie dodatkowe koszty związane z transakcją, czyli podatek, koszty notarialne czy regularne nakłady na odświeżenie wnętrza. Wspomnianą stopę zwrotu mamy szansę uzyskać przy mieszkaniu o metrażu 50 mkw, które jest wynajmowane przez cały rok.
Sporą zachętą dla inwestorów jest presja wzrostowa, pod jaką pozostają czynsze na rynku najmu. Buduje ją wysoki popyt, za jaki odpowiadają głównie osoby, których nie stać obecnie na kredyt mieszkaniowy. Co ważne, mimo wzrostów czynsz wynajmowanego mieszkania wciąż jest niższy niż rata pożyczki hipotecznej. Aby jednak inwestycja okazała się tak opłacalna, jak tego oczekujemy, niezbędny jest przemyślany wybór nieruchomości. Mimo dużego popytu zysk rentiera zależy nie tylko od metrażu mieszkania, ale również od jego standardu i lokalizacji. Czasem aby wprowadzić na rynek nieruchomość na korzystnych dla nas zasadach niezbędne są nakłady na remont, meble lub wyposażenie.
Jak wspominaliśmy na wstępie aktualna sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna i mało stabilna. Właśnie dlatego, by dokładnie określić rentowność inwestycji, niezbędna jest drobiazgowa analiza lokalu, którym jesteśmy zainteresowani. Musimy przemyśleć, na ile atrakcyjna jest lokalizacja mieszkania, gruntownie sprawdzić jego stan i porównać to z ceną. Potencjalny zysk z wynajmu będzie wyższy, jeśli wnętrze jest nowoczesne i dobrze utrzymane. Według analityków dużo szybciej najemców znajdują nieruchomości położone blisko centrum lub w okolicach dużych uczelni. Wchodząc w posiadanie takiej nieruchomości mamy pewność, że znalezienie lokatora nie sprawi nam kłopotu.
Rentowność inwestycji w dużym stopniu zależy też od metrażu mieszkania. Najszybciej zwracają się inwestycje w kawalerki i nieduże lokale dwupokojowe. Takie lokale najlepiej radzą sobie na rynku. Łatwo je zarówno wynająć, jak i sprzedać. Są też tańsze w utrzymaniu, a remonty niedużych mieszkań są niedrogie.
Według specjalistów osoby, które chcą inwestować w nieruchomości, zysków mogą spodziewać się również po zakupie działki budowlanej. Tego typu grunt można sprzedać z zyskiem już po kilku miesiącach.
Mimo że na rynku obserwujemy pierwsze korekty cen, obniżki nie będą wysokie. Inwestorzy szukający okazji powinni więc zrobić to już teraz. Wysoka inflacja i wciąż rosnący popyt skutecznie blokują poważniejsze spadki cen.