Wynajem mieszkań

Jak przygotować mieszkanie pod studentów?

Rynku najmu nieruchomości w dużym stopniu rozwija się za sprawą studentów. To żacy są głównymi najemcami w ośrodkach akademickich, takich jak Kraków, Gdańsk czy Olsztyn. Szczególnie odczuwalne jest to w miastach, gdzie najem turystyczny jest mniejszy, np. w Zielonej Górze czy Katowicach. Nieruchomości położone w pobliżu uczelni lub dobrze skomunikowane z miastem, szybko znajdują chętnych. Właściciele mieszkań coraz częściej korzystają z usług agencji pośredniczących, które zajmują się wyszukaniem nowych lokatorów i dbają o zawarcie odpowiedniej umowy. Wówczas jest pewność, ze obie strony znają swoje prawa i obowiązki, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemności.

Natomiast jeśli samodzielnie szukamy najemców konieczne jest stworzenie atrakcyjnego ogłoszenia na lokalnych portalach. To właśnie tam studenci szukają mieszkań. W anonsie nie może zabraknąć zdjęć ilustrujących, informacji o przystankach komunikacji miejskiej oraz ostatecznej ceny ze wszystkimi opłatami. Dla studentów najważniejszym kryterium jest właśnie cena, gdyż mniejszy budżet i wiele innych wydatków sprawia, że żacy szukają jak najtańszej opcji. Najem studencki odbywa się najczęściej w grupie, aby rozłożyć koszty, dlatego ważne jest dopasowanie mieszkania właśnie do potrzeb młodych ludzi. Obawy przed dewastacją i zniszczeniem mieszkania w wyniku mniejszych lub większych imprez nie są bezpodstawne, jednak świadomość studentów o pociągnięciu ich do odpowiedzialności i pokrycia kosztów z własnej kieszenie powoduje, że o mieszkanie się dba.

Jak przygotować mieszkanie pod studentów? Wystarczy kilka istotnych zabiegów, aby lokal pod najem studencki odpowiednio zaaranżować. Drobne poprawki w postaci pomalowania ścian i wymiany starego sprzętu pozwolą lepiej się zadomowić nowym lokator i podniosą standard mieszkania. Najkorzystniej się wybrać farby zmywalne oraz sprzęt ekspresowego użytku, czyli mikrofalówkę, toster, opiekacz, czajnik eklektyczny. Umeblowanie zależy od liczby najemców. W dwupokojowym mieszkaniu najczęściej mieszkają 4 osoby, dlatego konieczne będą 4 łóżka, minimum dwa duże biurka oraz więcej szafek i półek na książki i przedmioty osobiste. Tak wyposażone mieszkanie z pewnością błyskawicznie znajdzie lokatorów.

Wbrew pozorom standard mieszkania również jest ważny dla studentów, którzy chcą mieszkać w przyjemnych warunkach z dostępem do podstawowych sprzętów AGD. Dlatego zdewastowane i źle wyposażone mieszkania, nawet w pobliżu uczelni, wcale nie będą tak atrakcyjne. Duża konkurencja na rynku sprawia, że o zainteresowanie żaków właściciele mieszkań muszą zawalczyć. Albo bardzo mocno obniżyć cenę. Niemniej posiadając zadbane mieszkanie można liczyć na długoterminowy najem. Dobra lokalizacja i odpowiednie wyposażenie sprawi, że studenci nie będą szukać nowego lokalu na kolejne lata studiów. Zdarza się nawet, że atrakcyjna nieruchomość rezerwowana jest na okres wakacji, aby nikt innych jej nie wynajął. Wielu właścicieli decyduje się wówczas obniżyć cenę za czynsz, aby zapewnić sobie stały zysk z wynajmu dla studentów i mieć pewność, że będą korzystać z mieszkania przez kolejny rok akademicki.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać