Uzyskiwanie dochodu z każdego tytułu należy odpowiednio rozliczyć we właściwym urzędzie skarbowym. Obowiązek ten dotyczy również osób, które zdecydowały się na wynajem swojego mieszkania.
Dochód z najmu, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, podlega opodatkowaniu. Jeśli jest to najem prywatny, wtedy obliczenia należnej daniny można dokonać w dwojaki sposób – według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatek na zasadach ogólnych rozlicza się uwzględniając wysokość osiągniętego przychodu. I tak wynosi on 18% dla przychodu poniżej 85 528 zł, albo 32% dla przychodu powyżej tej granicy. Wybierając ryczałt wynajmujący będzie musiał zapłacić dużo niższą stawkę podatku, ale nie może odliczyć sobie kosztów związanych z uzyskaniem przychodu (kosztów amortyzacji mieszkania, remontów). Wobec tego wybór konkretnej formy opodatkowania powinien być określony indywidualnie.
Zryczałtowana stawka podatku wynosi 8,5% więc jest to różnica znaczna w porównaniu do podatku według skali. Jednak po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu okazać się może, że rzeczywisty podatek, jaki wynajmujący będzie musiał uiścić zgodnie ze skalą, będzie niższy od podatku zryczałtowanego. Dlatego warto w umowie najmu zaznaczyć, że to najemca ponosi dodatkowe koszty związane z eksploatacją lokalu. Wtedy podstawą do wyliczenia podatku zryczałtowanego będzie wyłącznie kwota należna wynajmującemu z tytułu najmu, bez uwzględnienia opłat dodatkowych.
Deklarację z tytułu uzyskania przychodu najmu składa się do końca stycznia roku następującego po roku, w którym przychód się uzyskało. Do rozliczenia służy druk PIT-28.
Zasady te mogą jednak niedługo się zmienić. Fiskus bowiem domaga się wyższego podatku od osób, które uzyskują dochód z najmu. Jest to skutkiem nowej interpretacji dokonanej przez Izbę Skarbową w Katowicach. Zgodnie z tą wykładnią najem nawet na krótkie okresy (np. dla turystów) należy uznać za działalność gospodarczą. Takiej formy najmu nie można bowiem traktować jak najem prywatny, ponieważ jest to szereg cyklicznych, powtarzalnych, zorganizowanych czynności, które właściciel mieszkania podejmuje w celach zarobkowych. Wynajmujący być może już niedługo będą się cieszyć możliwością skorzystania ze zryczałtowanej stawki 8,5%.