Eksperci z portalu GetHome.pl pokusili się o sformułowanie prognoz dotyczących tego, jak będzie wyglądał rynek najmu mieszkań w Polsce za 10 lat. W tym celu przeanalizowali raport „Rynek Mieszkaniowy w Polsce w 2030 roku” przygotowany przez CBRE. Doszli do całkiem ciekawych wniosków.
Czy najem to przyszłość mieszkalnictwa? Mówi tak wielu ekspertów, chociaż wydawać się może, że w Polsce nadal się nie przekonaliśmy do takiego modelu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Jednak gdy się spojrzy w statystyki, odmalowuje się odmienny obraz – już obecnie aż 28% osób w dużych miastach nie posiada mieszkania, ale je wynajmuje.
Powstaje pytanie, czy taki trend to wynik ekonomicznej konieczności, czy może zmiana w nastawieniu? To fakt, iż młode osoby często nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego M. Nawet jeśli byłyby w stanie spłacać kredyt, brakuje im środków na wkład własny. Jednak należy brać też poprawkę na to, iż na rynku mieszkaniowym coraz ważniejszą rolę odgrywa młode pokolenie (tzw. pokolenie Z), które nie przywiązuje takiej wagi do własności jak ich rodzice. Pokolenie Z socjologowie charakteryzują także zwracaniem mniejszej uwagi na więzi rodzinne oraz docenianiem niezależności. To wszystko sprawia, iż osoby takie są idealnym klientem dla wynajmujących.
Pokolenie Z oraz rosnąca liczba napływowych pracowników sprawią, iż rynek najmu będzie systematycznie się rozwijał. Eksperci prognozują jednak, że w dużej mierze oprze się on na najmie instytucjonalnym. Wynajem przejdzie szybki proces profesjonalizacji. Dotyczy to także akademików. Eksperci z GetHome.pl przewidują, że będzie coraz więcej prywatnych akademików i zaoferują one dużo wyższy standard niż noclegownie należące do uczelni. Zapotrzebowanie na to będzie napędzane tym, że studenci coraz częściej naukę będą łączyć z pracą. Dysponując więc większym budżetem, będą mieli większe oczekiwania.
Napisaliśmy coś o studentach, przejdźmy więc teraz na drugi biegun, który również będzie determinował zasady rządzące rynkiem najmu za dekadę. Chodzi o seniorów. Demografia jest nieubłagana – nasze społeczeństwo się starzeje. I to w takim tempie, że już za 10 lat będzie to odczuwalne, a mediana wieku zdecydowanie pójdzie w górę. Rynek mieszkaniowy zareaguje na to, tworząc osiedla senioralne. Pierwszy ich typ to będą osiedla niedużych mieszkań z pełną infrastrukturą umożliwiającą komfortowe życie. Tu będą mieszkać młodzi emeryci, nadal aktywni i chcący cieszyć się codziennością. Drugi typ odpowie na potrzeby osób zależnych od czyjejś opieki, czyli będą to np. mieszkania z gwarantowaną opieką pielęgniarską oraz sprzątaniem.
Kolejny niezwykle ważny trend, którego nasilenia spodziewają się eksperci, to tzw. hotelizacja. Usługi wynajmu biur, lokali użytkowych oraz mieszkań będą świadczone przez duże podmioty, posiadające całą sieć podobnych nieruchomości w kluczowych lokalizacjach w kraju, Europie lub nawet na świecie. Klient takiej firmy będzie mógł oczekiwać, że nieważne, gdzie się znajdzie, otrzyma usługę najmu w takim samym standardzie i z takimi samymi usługami komplementarnymi.
Ostatnia rzecz, na którą zwracają uwagę progności GetHome.pl to wzrost inwestycji w budynki wielorodzinne. Szacuje się, iż taki typ inwestycji może się nawet stać dominujący. Trend ten wyraźnie widać już na Zachodzie, a w Polsce dopiero się rozpoczyna, dając szansę na duży zarobek tym, którzy zdecydują się nabyć tego typu aktywa.