Posiadanie mieszkania na wynajem jawi się wielu osobom jako doskonały sposób na dodatkowy zarobek. Jednak, żeby inwestycja ta przynosiła zyski i powodowała jak najmniej problemów, należy zadbać o to, aby mieszkanie wynająć właściwej osobie. W jaki sposób sprawdzić lokatora przed podpisaniem umowy najmu?
Zamieszczając ogłoszenie o mieszkaniu do wynajęcia, trzeba liczyć się z tym, że odpowiedzieć na nie mogą różne osoby. Aby uniknąć kłopotów i znaleźć najemcę „idealnego”, warto sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet najemca, który wydaje się bezproblemowy, może zrezygnować z najmu po miesiącu i cały proces będziemy musieli rozpocząć od nowa.
Przymierzając się do wynajęcia swojej nieruchomości, właściciele mieszkań obawiają się przede wszystkim nieuczciwych najemców, którzy nie będą płacić czynszu w terminie. W takiej sytuacji wynajmujący nie dość, że musi prosić o pieniądze, które mu się należą, może mieć również kłopot z pozbyciem się lokatora z mieszkania. Zdarza się również, że najemcy nie dbają w odpowiedni sposób o udostępnione im mieszkanie, niszczą meble i wyposażenie, narażając tym samym właściciela na dodatkowe koszty. Aby zapobiec takim sytuacjom, przed podpisaniem umowy najmu dobrze jest zweryfikować potencjalnego najemcę i dowiedzieć się o nim jak najwięcej.
Weryfikację najemcy możemy zacząć już na etapie formułowania ogłoszenia o mieszkaniu do wynajęcia. Określając, komu chcemy wynająć nasze mieszkanie, już na wstępie eliminujemy potencjalnych najemców, którzy nie spełniają naszych oczekiwań. Możemy na przykład wskazać w ogłoszeniu, że mieszkanie przeznaczone jest dla rodziny i tym samym nie będziemy wynajmować go studentom. W ogłoszeniu warto od razu napisać, jeśli nie tolerujemy palenia papierosów w mieszkaniu lub nie życzymy sobie, aby lokator miał zwierzęta. Kolejnym krokiem, gdy ktoś już odpowie na nasze ogłoszenie, jest rozmowa z najemcą, która pozwoli ocenić, z kim mamy do czynienia. Warto zapytać, czym najemca się zajmuje, jakie ma źródło dochodu. Pozwoli nam to ocenić, czy dana osoba będzie w stanie w terminie regulować czynsz. Kolejne pytanie powinno dotyczyć tego, ile osób będzie mieszkało w naszym lokalu oraz czy lokator posiada zwierzęta domowe. Zapytajmy także, na jak długo lokator planuje wynająć mieszkanie oraz dlaczego wyprowadził się z poprzedniego lokum. Dobry pomysł to prośba o kontakt do właściciela poprzednio wynajmowanego mieszkania, aby zapytać go o opinię na temat najemcy. Jeśli potencjalny najemca będzie unikał udzielania odpowiedzi na pytania, może to być sygnał, że coś jest nie tak.
Przed podpisaniem umowy należy poprosić najemcę o przedstawienie dokumentów. Dokumenty, które powinniśmy zweryfikować, to co najmniej dowód osobisty lub paszport. Jeśli spotkamy się z odmową, można założyć, że mamy do czynienia z osobą niegodną zaufania i powierzenie jej naszej nieruchomości może spowodować kłopoty. Wynajmujący, aby zabezpieczyć swoje interesy, może również poprosić najemcę o udokumentowanie dochodów poprzez przedstawienie wyciągu z konta za ostatnie miesiące. Posiadanie stałego dochodu można także sprawdzić, prosząc o zaświadczenie o zatrudnieniu lub pokazanie przelewów stałych opłat, np. za telefon.