Rządowy program Mieszkanie dla Młodych umożliwia zakup mieszkania z dotacją. Jest adresowany do młodych osób, dla których taka inwestycja, bez finansowego wsparcia, może okazać się niemożliwa. Warunkiem jest spełnienie poszczególnych wymogów, aby uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty. Dofinansowanie najczęściej stanowi wkład własny przy kredycie hipotecznym, który jest obecnie niezbędny w każdym banku. Beneficjenci MDM muszą jednak pamiętać, że otrzymane środki można stracić w kilku sytuacjach. Warto o nich pamiętać przy składaniu wniosku.
Jak można stracić dopłatę MdM?
Najwięcej kłopotów dotyczy przełomu roku. Najczęściej dopłatę tracą kredytobiorcy, których mieszkanie nie jest gotowe, a ostatnia transza ma być wpłacona w grudniu. W przypadku, gdy zostanie ona przesunięta na kolejny rok dopłata, zgodnie z zapisami w umowie MDM, przepadnie. Warto unikać takich sytuacji, bo ryzyko opóźnienia budowy jest dość spore. Niekorzystna pogoda i brak możliwości prowadzenia prac budowalnych to czynnik, którego nie da się przewidzieć. Natomiast banki wypłacają pieniądze po wydaniu oceny postępów budowy mieszkania. Jeżeli deweloper nie wywiązał się z terminów, jakie zapisano w harmonogramie umowy, bank może odmówić wypłaty środków finansowych w danym okresie. Należność zostanie uregulowana, gdy budowa nieruchomości osiągnie planowany etap, ale w sytuacji braku środków z poprzedniego roku, nie są one wypłacane w nowym.
Należy również pamiętać, że wszystkie transze wypłacane są na podstawie wniosku kredytobiorcy, co fachowo określa się dyspozycją uruchomienia kredytu. Brak takiego wniosku wstrzymuje proces i może prowadzić do opóźnienia, a w konsekwencji nawet utraty dotacji, gdy to opóźnienie nastąpi na przełomie roku. Zasada jest bowiem taka sama – brak przejścia dotacji na kolejny rok. Dlatego tak ważne jest w programie Mieszkanie dla Młodych pilnowanie terminowości zarówno na budowie, jak i we własnych dokumentach. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych momentów i utraty dofinansowania.
Wysoka popularność programu MDM wynika z możliwości uzyskania preferencyjnego kredytu hipotecznego. Młode małżeństwa rzadko mają większe oszczędności, a ich brak uniemożliwia uzyskanie kredytu na mieszkanie czy dom. Dzięki MDM można otrzymać pieniądze na niezbędny wkład własny i cieszyć się z nowego i komfortowego mieszkania. Niemniej świadomość zasad programu oraz zapisów w umowie pozwala na właściwe korzystanie z tej formy wsparcia. Utrata dofinansowania jest w przypadku wyżej wymienionych sytuacji jest bezsprzeczna, gdyż każda umowa podpisywana przy programie Mieszkania dla Młodych zawiera zapis, że jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie otrzymał dopłaty, zobowiązany jest brakującą kwotę pokryć ze środków własnych. Rozwiązaniem kryzysu może być podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego, ale jest to możliwe tylko, gdy kredytobiorca posiada zdolność kredytową w danym banku.
Utrata dopłaty bardzo boli finansowo. Dlatego zanim przystąpi się do programu lepiej sprawdzić wszystkie jego założenia. Ja tak zrobiłam i mam świadomość za co mogę zostać ukarana i czego mi nie wolno. Zaakceptowałam te warunki i teraz mogę spać spokojnie. Dokładne informacje na ten temat znalazłam tutaj: https://mdmprogram.com/informacje/jakie-sa-warunki-dofinansowania/. Wszystkim zainteresowanym dopłatą od rządu również radzę taką strategię.