Od kilku lat inwestowanie w branżę nieruchomości stanowi opłacalny kierunek, z którego korzystają osoby posiadające wolne środki finansowe. Trzymanie ich na lokacie bankowej przynosi mniejsze korzyści, dlatego zakup mieszkania i późniejsze jego wynajem to sposób na realny zysk. Wiele osób decyduje się też zaciągnąć kredyt na mieszkanie, które spłacać się będzie z nadwyżką z długotrwałego wynajmu. Niemniej taki sposób na dodatkowy zarobek, mimo wysokiej popularności, nie jest pozbawiony wad. Co należy wiedzieć nim zdecydujemy się na zakup nieruchomości pod wynajem?
Konieczna jest znajomości sytuacji na rynku
Warunkiem zarabiania na wynajmowaniu mieszkań jest wiedza na temat obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Stale trzeba sprawdzać warunki rozwojowe nowych terenów, gdzie budowane są kompleksy mieszkaniowe oraz być na bieżąco z najnowszymi ofertami. Trzymając rękę na pulsie można w atrakcyjnej cenie kupić ciekawą nieruchomość, która będzie przynosić zyski przez wiele kolejnych lat. Brak wiedzy na temat różnorodnych uwarunkowań i planów ministerialnych dotyczących przyszłości sektora najmu może mieć przykre konsekwencje. Intratną inwestycją nigdy nie będzie zakup mieszkania w nieodpowiedniej dzielnicy lub w przededniu zmian prawnych, bo wiąże się z różnymi trudnościami w przyszłości.
Wymagane jest nieustanne zaangażowanie
Decydując się na działalność w sektorze najmu mieszkań należy liczyć się z koniecznością ciągłego monitorowania stanu nieruchomości i potrzeb lokatorów. Brak kontroli nad mieszkaniem może doprowadzić do jego dewastacji przez nieuczciwych najemców. A brak czasu na przyjmowanie gości w mieszkaniu sezonowym dyskwalifikuje miejsce przy wysokiej konkurencji. Rzadko się zdarza, że w krótkim czasie znajduje się lokatorów na kilka lat do przodu. Frustrująca bywa ciągła rotacja lokatorów, poza tym nigdy nie można mieć pewności, że znajdą się chętni na wynajem mieszkania. Poszukiwania mogą trwać miesiącami, a to oznacza spore straty.
Ponosisz finansowe ryzyko
Niemożliwe jest, by przewidzieć jak będzie prezentować się za kilka lat sytuacja w branży kredytów hipotecznych. Wpływ na to mają różnorodne czynniki związane z obrotem finansów i sytuacją gospodarczą państwa. Dlatego ulokowanie pokaźnej kwoty w wieloletni kredyt zawsze obarczone jest wysokim ryzkiem, bo wartość mieszkania może spaść, a koszty kredytowe pójść w górę. Ponadto w razie trudnej sytuacji finansowej spieniężenie mieszkania wymaga znaczniej więcej pracy i czasu niż wypłacenie ulokowanych na koncie oszczędnościowych wolnych środków. Dlatego tylko osoby o stabilnej pozycji finansowej mogą pozwolić sobie na inwestowanie w sektor najmu mieszkań, gdyż posiadanie lokalu na wynajem, którego nikt nie będzie chciał wynajmować oznacza bardzo duże straty finansowe.