Przeanalizowane przez serwis Otodom dane z poprzednich lat, wskazują na rosnące zainteresowanie lokalami z klimatyzacją w miesiącach letnich, które dotyczyło głównie najmu. Sytuacja w 2023 r. wygląda już nieco inaczej. Serwis już w maju odnotował aż 91% r/r wzrost zapytań o nieruchomości z klimatyzacją. Dodatkowo dane pokazują również 38% wzrost r/r zainteresowania kupnem mieszkań wyposażonych w ten typ urządzeń. Wygląda na to, że niegdyś uważana za luksus, dziś powoli klimatyzacja staje się standardem w polskich domach.
Mieszkań na wynajem z klimatyzacją wciąż niewiele
Według danych Otodom w maju o 69% r/r wzrosła liczba poszukujących mieszkań z klimatyzacją. Opcją tą są zainteresowani przede wszystkim najemcy, lecz wciąż lokali takich jest dwukrotnie mniej niż tych na sprzedaż. Najłatwiej o takie mieszkanie w dużych ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Wrocław i Kraków lub w mniejszych miejscowościach nadmorskich.
Według danych z maja największą ofertę mieszkań z klimatyzacją posiadało województwo mazowieckie, niemal 38% wszystkich dostępnych w serwisie ogłoszeń o wynajmie z tym udogodnieniem. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (18%) i małopolskie (14%). Natomiast jak podkreślają analitycy, w 6 województwach liczba mieszkań na wynajem posiadających klimatyzację nie przekroczyła 50, co świadczy o wciąż bardzo ograniczonym wyborze.
Oferty sprzedaży
Najlepszą ofertę sprzedaży mieszkań z klimatyzacją mogły pochwalić się województwa mazowieckie i śląskie, gdzie do wyboru było łącznie ponad 1,6 tys. lokali.
Na rynku wtórnym najwięcej ofert pochodziło z województwa mazowieckiego, a tuż za nim z bardzo zbliżoną liczbą województwa małopolskie i dolnośląskie. 70% – 80% wszystkich ofert pochodziło z największych miast w tych regionach, a mianowicie Warszawy, Krakowa i Wrocławia.
Natomiast patrząc jedynie na rynek pierwotny, to niekwestionowanym liderem zostało województwo śląskie, którego oferta jest niemal dwukrotnie większa niż znajdującego się tuż za nią województwa małopolskiego. Nieco inaczej wyglądała sytuacja w województwach nadmorskich, gdzie oferty mieszkań z klimatyzacją na sprzedaż poza dużymi aglomeracjami, pochodziły również z mniejszych ośrodków. Gdańsk i Gdynia skoncentrowały blisko 66% wszystkich ogłoszeń, ale już ponad 25% pochodziło z przylegających powiatów nowodworskiego i puckiego.
Pomocna fotowoltaika
Specjaliści zauważają, że w ubiegłym roku zainteresowanie usługami instalatorów klimatyzacji trwało od kwietnia do października. Natomiast już początek tego roku przyniósł kolejny wzrost zapytań. Uważa się, że jednym z głównych powodów jest wzrost cen ogrzewania wymuszający na właścicielach mieszkań szukania tańszej alternatywy. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, szczególne wśród posiadaczy fotowoltaiki, gdyż produkowanie własnej energii, która z powodzeniem może być wykorzystywana do zasilania klimatyzatora i chłodzenia w cieplejsze dni, ale również ogrzewania pomieszczeń w te chłodniejsze, może być bardzo ekonomiczne.