Kredyt odwrócony staje się sposobem na poprawę domowego budżetu, kiedy wartość emerytury nie jest wystarczająca. Kredytobiorca nie musi rezygnować z posiadanego mieszkania (lub domu). Ponadto nie ma obowiązku dokonywania zapłaty pozyskanych środków. Sumarycznie jednak, kredyt odwrócony zuboża wartość majątku spadkowego.
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie 15 grudnia 2014 roku i określa szczególną postać umowy kredytu. Daje możliwość osobom, które dysponują majątkiem (składającym się z nieruchomości: mieszkania/domu), pozyskania zakumulowanego w nim kapitału.
Umowa odwróconego kredytu hipotecznego określa jakiej wysokości kwotę pieniężną na czas nieoznaczony bank przeznacza do dyspozycji kredytobiorcy. Spłata zobowiązania ma nastąpić dopiero po śmierci kredytobiorcy, który zobowiązany jest do ustanowienia zabezpieczenia spłaty wartości tej kwoty (wraz z należnymi odsetkami i pozostałymi kosztami związanymi z nieruchomością, której jest właścicielem/przysługuje mu spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu/przysługuje mu użytkowanie wieczyste. )
W polskim prawie występuje obok kredytu odwróconego także renta dożywotnia. Te dwa mechanizmy różnią się miedzy sobą momentem przejścia własności nieruchomości na nabywcze (podmiot udzielający kredytu), a także okresem spełniania świadczeń na rzecz zbywcy/kredytobiorcy. Zgodnie z art. 903 i 908 1 k.c. obowiązki nabywcy nieruchomości mogą być dowolnie kształtowane w umowie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest brak gwarancji ochrony prawnej na poziomie ustawowym słabszej strony transakcji, która najczęściej jest zbywca. Jak donosi UOKIK państwo nie gwarantuje wypłacania renty dożywotniej. Dodatkowo zachodzi niebezpieczeństwo utraty prawa do zamieszkiwania w lokalu oddanym w zamian za rentę w sytuacji upadłości przedsiębiorcy (będącym aktualnym właścicielem), bądź egzekucji z nieruchomości. Jak podaje I. Malinowska (radca prawny) do czasu uchwalenia ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, kredyt hipoteczny wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem niż renta dożywotnia.