Ceny mieszkań z licytacji komorniczej bywają naprawdę atrakcyjne, więc mimo tego, że kupno takich lokali nie jest tak proste jak innych z rynku wtórnego, to zyskują one sporą rzeszę zainteresowanych. Jednak czy na takie mieszkanie można wziąć kredyt hipoteczny?
Mieszkanie z licytacji komorniczej, mimo że jest sporo tańsze od podobnych lokali z rynku wtórnego, ma także kilka wad, których trzeba mieć świadomość. Po pierwsze, komornik zabiera je osobom, które mają poważne problemy ze spłatą długów, więc w większości przypadków lokal wymaga kapitalnego remontu. Po drugie, jego cena długo nie jest znana, ponieważ zależy od oferty, która wygra w licytacji, więc do końca nie wiemy, czy inwestycja będzie się opłacać. Po trzecie, aby w ogóle wziąć udział w licytacji, trzeba wpłacić wadium, które wynosi 10% szacowanej wartości nieruchomości. Co prawda, w przypadku przegranej, kapitał zostaje zwrócony, ale na start trzeba posiadać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Kredyt na mieszkanie z licytacji komorniczej – co warto wiedzieć?
Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego, bada atrakcyjność nieruchomości. Im trudniej będzie ją sprzedać w razie ewentualnych problemów kredytobiorcy ze spłatą, tym ryzyko kredytowania rośnie. Banki niechętnie się więc na to decydują, bo takie lokale często są w złym stanie technicznym, co obniża ich atrakcyjność rynkową.
Warto również pamiętać, że bank jeszcze przed rozpoczęciem procedury kredytowej będzie potrzebował operatu szacunkowego. To dokument, w którym rzeczoznawca szacuje wartość nieruchomości. Przy mieszkaniu z licytacji komorniczej jest to trochę trudniejsze, bo jego ostateczna cena zależy od wygranej oferty. Jednak w takim przypadku można zwrócić się do komornika o udostępnienie takiego dokumentu i dostarczyć go do banku.
W przypadku wygranej licytacji, trzeba zapłacić za mieszkanie w ciągu 14 dni. W wyjątkowych przypadkach sąd może wydłużyć ten termin do 30 dni, ale to i tak mało na uruchomienie kredytu. Jednak jeżeli maksymalnie szybko dostarczymy do banku wszystkie wymagane dokumenty i dodatkowo poprosimy o priorytetowe załatwienie sprawy, to jest to możliwe, że w ciągu 14 – 30 dni otrzymamy na konto pieniądze z kredytu hipotecznego.
Mieszkanie z licytacji komorniczej wymaga sporego kapitału na początek. Po pierwsze musimy wpłacić wadium, aby uczestniczyć w licytacji, a po drugie bank będzie wymagał od nas posiadania wkładu własnego. Jest to minimalnie 10-20% wartości nieruchomości, ale warto mieć na uwadze, że w przypadku ryzykownego przedmiotu zabezpieczenia, bank może wymagać wyższej kwoty.
To prawda, że nie jest łatwo uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie wylicytowane od komornika. Jednak gdy znajdziemy wyjątkowo atrakcyjną okazję, to warto zwrócić się do banków z prośbą o kalkulację oferty kredytu. Wtedy będziemy wiedzieć, czy w aktualnej sytuacji finansowej mamy szansę otrzymać decyzję pozytywną oraz ile ostatecznie będzie kosztował nas kredyt.