Zakup własnego M jest bardzo często obciążony kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioletnim zobowiązaniem bankowym. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym konieczne jest podpisanie umowy deweloperskiej, która określa m.in. zobowiązania stron transakcji, standard wykonania budynku, dane na temat nieruchomości.
Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego i jest podpisywana przez notariusza, który podczas spotkania wyjaśnia szczegółowo wszystkie jej zapisy. Nie mniej jednak, warto poprosić przedstawiciela dewelopera, aby udostępnił wzór umowy na kilka dni przed jej podpisaniem, tak aby można było spokojnie zapoznać się z jej treścią.
W każdej umowie deweloperskie powinny się znaleźć informacje o stronach zawierających umowę, data i miejsce jej zawarcia, a także informacje o lokalu tj. metraż, ilość pokoi, standard wykończenia. Niezwykle istotna jest również cena i stan prawny nabywanej nieruchomości. Umowa powinna określać zasady płatności, ze wskazaniem numeru rachunku powierniczego, na który mają być przelewane płatności w transzach. Istotna częścią umowy deweloperskiej są zasady odstąpienia/wycofania się z umowy, a także oświadczenie kupującego o zapoznaniu się z prospektem informacyjnym, a także sposób powiadomienia nabywcy o odbiorze nieruchomości.
Przy podpisywaniu umowy deweloperskiej warto zwrócić uwagę na zapis świadczący o zobowiązaniu dewelopera do wybudowania nieruchomości (lokalu mieszkalnego) i przeniesienia praw własności. Kolejnym elementem umowy, który rzutuje na całość wykonania mieszkania jest standard wykończenia. Powinien być bezapelacyjnie równy zapisom umowy. Warto tego pilnować, ponieważ zapisy „stan deweloperski”, czy „pod klucz” nie wyjaśniają w jasny sposób poruszanej kwestii. Dlatego też niezbędne w umowie deweloperskiej jest dokładne opisanie standardu wykończenia mieszkania.
Przed podpisaniem umowy konieczne jest przejrzenie prospektu informacyjnego. Pozwala to na częściowe zweryfikowanie sytuacji finansowo – prawnej dewelopera. Dodatkowo znajdują się w nim informacje m.in. o planowanych inwestycjach w najbliższym sąsiedztwie nieruchomości. Każdy prospekt informacyjny zawiera informacje dot. samej inwestycji.