Listwy przypodłogowe stanowią ważny element wykończenia wnętrz. Ich dobór nierozerwalnie wiąże się z decyzją o kolorze ścian, a także rodzajem drzwi wewnętrznych oraz podłóg. Dodatkowo pełnią bardzo ważną funkcję maskującą stykanie się podłogi ze ścianą. Listwy przypodłogowe oprócz zakrywania szczelin dylatacyjnych, chronią także ściany przed zabrudzeniami i wszelkimi uszkodzeniami, umożliwiają rozprowadzenie kabli oraz wpływają niezaprzeczalnie na charakter wnętrza (ladnydom.pl).
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew przypodłogowych tj.: drewniane, z PCV, MDF, poliuretanowe, a także szklane czy metalowe (stalowe, aluminiowe). Warto pamiętać, aby wybrać jeden rodzaj i dopasować go do pomieszczeń w mieszkaniu.
Drewniane listwy przypodłogowe najbardziej odpowiadają rustykalnym i klasycznym wnętrzom. Stanowią eleganckie wykończenie pomieszczeń. Są dostępne z surowego, lakierowanego jak i fornirowanego materiału. Wadą listew drewnianych jest wysoka cena. Listwy z MDF z kolei są listwami dostępnymi w szerokiej gamie kolorystycznej. Najczęściej wybierane są w różnych odcieniach bieli. Cokoły wykonane z MDF są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystuje się je najczęściej w stylu: nowoczesnym, minimalistycznym. Listwy te łatwo dopasowują się do ścian. Popularnym rozwiązaniem jest również stosowanie listew PCV, które dostępne są w takiej samej gamie kolorystycznej jak panele podłogowe. Dodatkowym atutem jest ich niska cena. Panele z PCV wymagają dodatkowych specjalnych nakładek (łączników) (www.urzadzamy.pl).