Rynek wynajmu w Polsce kwitnie, co najbardziej zauważalne jest w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Coraz większą część tego segmentu stanowią nieruchomości luksusowe.
Polacy zaczęli inwestować w nieruchomości, co odbija się pozytywnie na rynku. W niektórych lokalizacjach popyt przewyższa podaż, a nowe inwestycje wyprzedawane są na pniu. Taka forma lokowania pieniędzy jest bowiem bezpieczniejsza, niż produkty inwestycyjne i przynosi wyższą stopę zwrotu, niż np. lokata bankowa. Te bowiem z uwagi na niskie stopy procentowe, to zysk na poziomie zaledwie 1-2 % w skali roku. Przy odpowiednim zarządzaniu najmem, możemy natomiast liczyć na wartości rzędu 5-7% w ujęciu rocznym. Dodatkowo niskie stopy procentowe powodują, że koszt kredytów hipotecznych jest aktualnie dużo mniejszy, co zachęca do zaciągania pożyczek. Miesięczny czynsz za wynajem jest więc w stanie pokryć ratę kredytu, a nawet pozwolić na odłożenie nadwyżki.
Oferty deweloperów coraz częściej zawierają lokale premium, czyli charakteryzujące się najatrakcyjniejszym położeniem, większym metrażem oraz wykończeniem materiałami wysokiej jakości. A chętnych na tego typu nieruchomości przybywa. Ubiegły rok był rekordowy pod względem prowadzonych inwestycji i ilości sprzedanych mieszkań, a deweloperzy nie zwalniają tempa. Najwięcej apartamentów sprzedaje się w Warszawie, dalej w Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy poprzedniego roku sprzedano ich tam więcej niż w całym roku 2016.
Szacuje się, że większość apartamentów (nawet 70-80%) kupowanych jest pod wynajem. Z tego powodu powodzeniem cieszą się również te powstające w nadmorskich kurortach. Kupują je nie tylko osoby prywatne, ale i firmy, które wynajmowaniem mieszkań zajmują się profesjonalnie. Udział takich podmiotów w tym segmencie zakupowym ciągle się zwiększa. Pozostała część to nieruchomości kupowane na własny użytek.
Polacy się bogacą, czego naturalną konsekwencją jest popyt na dobra luksusowe. Nieruchomości premium kupowane są przez najzamożniejszych, w 2016 roku do grupy osób zamożnych i bogatych należało trochę ponad milion Polaków. Chodzi tu o tych, którzy dysponują majątkiem przekraczającym milion dolarów w aktywach płynnych. To klienci deweloperów, którzy celują w najwyższy standard i prestiżowe lokalizacje, za które są w stanie zapłacić nawet kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy za metr kwadratowy.
Prognozy wskazują, że segment nieruchomości luksusowych będzie się rozwijał. Coraz więcej najemców szuka właśnie takich ofert. Są to najczęściej najmy krótkoterminowe, które w ujęciu rocznym są dla wynajmującego dużo bardziej opłacalne, aniżeli najem długoterminowy.