Wymagania banków wobec kredytobiorców są surowe, szczególnie w zakresie kredytów hipotecznych. Chcąc zminimalizować swoje ryzyko, banki określają nawet maksymalny wiek kredytobiorców.
Zakup domu lub mieszkania to duże zobowiązanie finansowe. Płacąc za pomocą kredytu, kupujący musi sprostać niemałym wymaganiom, jakie banki stawiają wobec swoich klientów. A to dlatego, że okres kredytowania dla tego typu produktów wynosi od kilkunastu do nawet 30 lat. Im dłuższy czas kredytowania, tym większe ryzyko banku. W tym bowiem czasie sytuacja finansowa kredytobiorcy może zmienić się na tyle, że nie będzie w stanie na bieżąco spłacać swoich zobowiązań. Z tego samego powodu banki stawiają wymagania co do wieku kredytobiorcy.
Oczywiście pożyczki takiej nie może zaciągnąć osoba poniżej 18 roku życia, a niektóre banki wymagają nawet 21 lat. Wyznaczają także górną granicę, powyżej której szansa spłaty kredytu maleje. Wydaje się to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że średnia życia dla mężczyzn wynosi 74 lata. Sześćdziesięciolatek z dużym prawdopodobieństwem nie otrzyma więc kredytu na 25 czy 30 lat. Dodatkowo w okresie emerytalnym dochody mogą znacząco spaść, co banki także muszą uwzględniać oceniając ryzyko.
Polityka w zakresie wymagań wobec kredytobiorców jest ustalana indywidualnie przez każdy bank. Jeśli jeden z nich odmówi udzielenia kredytu, być może mamy szansę na skorzystanie z oferty innego. Najbardziej restrykcyjnie do kwestii wieku podchodzi mBank, w którym maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia spłaty kredytu może wynosić 67 lat. Eurobank, Santander, Credit Agricole czy Bank PEKAO, ustaliły tę granicę na 70 lat. W Millenium, PKO BP i BGŻ BNP Paribas granica to 75 lat, Alior Banku, Banku Pocztowym wiek ten wynosi 80 lat.
Zakładając, że okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego wynosi nawet 30 lat, szansę na uzyskanie takiej pożyczki mają nawet pięćdziesięciolatkowie, o ile spełnią pozostałe bankowe wymagania. W przypadku krótszego okresu kredytowania, np. 15 lat, kredyt mogą uzyskać nawet osoby po sześćdziesiątce.
Szanse na otrzymanie kredytu w późniejszym wieku można zwiększyć, ustanawiając młodszego poręczyciela. Wstąpienie do umowy dziecka, czy wnuka, który oczywiście również musi wykazać się zdolnością kredytową, albo dostarczyć jego odpowiednie zabezpieczenie, np. możliwość ustanowienia hipoteki na innej nieruchomości, znacząco poprawia wiarygodność wobec banku. Wiek kredytobiorcy schodzi w tym wypadku na dalszy plan.
Jeżeli chcesz sprawdzić, na jaki kredyt możesz liczyć, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej.