Urządzenie małego mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Podpowiemy, jak to zrobić, aby optycznie wydawało się większe, było funkcjonalne, ładne i przytulne.
Duże mieszkanie, duże możliwości, małe mieszkanie, małe możliwości? Wbrew pozorom – wcale nie. Małe mieszkanie wcale nie musi wydawać się ciasne. Wystarczy mieć dobry plan i znać kilka podstawowych zasad.
Po pierwsze, wybierajmy jasne kolory. Zarówno ściany, jak i meble w jasnych kolorach sprawią, że małe wnętrze będzie wydawało się bardziej przestrzenne. Warto też wybierać farby do każdego wnętrza o podobnym odcieniu. Różne kolory wprowadzą lekki chaos i sprawią, że pomieszczenia będą wydawały się mniejsze niż są w rzeczywistości. Zrezygnujmy też z progów znajdujących się pomiędzy pomieszczeniami, a podłogę wybierzmy jednolitą.
Sprzymierzeńcem małych wnętrz są też lustra. Tworzą iluzję bardziej otwartych przestrzeni. Warto montować je, np. na drzwiach szafy w przedpokoju czy sypialni. Kuchnię optycznie powiększy nam zastosowanie gładkich i lśniących powierzchni, np. lakierowane fronty zabudowy kuchennej.
Minimalizm to jest to, czego potrzebuje małe mieszkanie. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych nie służy małym przestrzeniom. Poza tym liczne ozdóbki zbierają jedynie kurz, więc wybierajmy je raczej ze smakiem.
Świetnym rozwiązaniem jest też łączenie kilku przestrzeni odpowiadających za różne strefy mieszkania – kuchenną, wypoczynku, jadalnianą. Możemy do tego użyć przesuwane ścianki lub regały.
Do niewielkich mieszkań idealnie nadają się innowacyjne, praktyczne i wielofunkcyjne meble. Producenci obecnie oferują wiele wygodnych i funkcjonalnych mebli, które pozwolą nam urządzić każdą przestrzeń. Możemy też skorzystać z usług stolarskich i stworzyć modne i wielofunkcyjne meble na wymiar. Zdecydowanie zaletą tego jest szeroki wybór materiałów, które zadowolą nawet najbardziej wybredne gusta.
Bardzo dobrze sprawdzą się także meble, które mogą zmieniać swoje funkcje. Im więcej możliwości w jednym meblu, tym lepiej.
Zacznijmy od przedpokoju, który jest wizytówką naszego mieszkania. To miejsce, które odwiedza każdy nasz gość. I chociaż jest mały, to daje ogromne możliwości przechowywania ubrań oraz domowych sprzętów, takich jak odkurzacz czy deska do prasowania. Koniecznie musi się w nim znaleźć zabudowana szafa z przesuwanymi drzwiami. Jeśli dysponujemy wolną przestrzenią nad drzwiami możemy tam też umieścić dodatkowy pawlacz.
Do niewielkiej kuchni wybierzmy zabudowę z narożnymi szafkami. Pozwolą nam one zagospodarować dodatkowe miejsce na niezbędne w kuchni, akcesoria i sprzęty. Szafki na górze wybierajmy w jasnych kolorach. Możemy też zastosować oszklone fronty. Zagospodarowanie małej kuchni wiąże się też z zakupem sprzętów wielozadaniowych. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie miejsca. W ten sposób na pewno zmieścimy wszystko co jest nam niezbędne do gotowania.
A czy łóżko w sypialni musi służyć nam jedynie do spania? Wcale nie. Łóżko to także świetna skrytka. Zamontowane pod nim szuflady świetnie nadadzą się do przechowywania, np. pościeli. Z kolei zagłówki miewają wbudowane półki, na których możemy umieścić książki.
Możemy też wybrać kompaktowe łóżko w zabudowie, które świetnie ukryje naszą sypialnię w dzień. Taki wielofunkcyjny mebel po złożeniu może zamienić się w sofę, stół czy biurko do pracy lub nauki. Fajnym rozwiązaniem są też konstrukcje obrotowe. Wystarczy jeden ruch ręką, aby meblościanka stała się łóżkiem i odwrotnie.
Z kolei do pokoju dziecięcego wybierzmy łóżko piętrowe, pod którym możemy umieścić biurko. Wolna przestrzeń pod łóżkiem może też być fajnym miejscem do zabawy dla maluchów. Z zalet łóżka piętrowego mogą skorzystać także dorośli. Pod nim może znaleźć się wcześniej wspomniane biurko lub rozsuwana szafa na ubrania.
W salonie doskonale się sprawdzą meble wysokie i pojemne takie, które pozwolą ergonomicznie zagospodarować każdą wnękę. Kanapy i sofy wybierajmy z funkcją spania, abyśmy mieli gdzie przenocować naszych gości. A jak goście to i stół będzie potrzebny. Najlepiej rozkładany, żeby na co dzień nie zajmował nam zbyt wiele miejsca. Aby posadzić gości do stołu będziemy potrzebowali też krzeseł. I tu nie ma problemu. Wystarczy, że wybierzemy krzesła składane, które w każdej chwili będziemy mogli złożyć i schować. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest zbyt małe nawet na niewielki rozkładany stół wystarczy ruchoma konstrukcja dosuwana do siedziska.
Niezastąpione w małych przestrzeniach są także meble modułowe. Ich elementy możemy dowolnie komponować , dzięki czemu nadamy im różne funkcje. Taki mebel w salonie raz może być narożnikiem, innym razem sofą lub wygodną leżanką. Z kolei podnóżek możemy zmienić przy pomocy specjalnych nakładek w stolik kawowy.
I na koniec zazwyczaj najmniejsze, ale jakże ważne pomieszczenie w każdym domu – łazienka. Przede wszystkim musimy zastanowić się czy potrzebna jest nam wanna, czy wystarczy jedynie prysznic, dzięki któremu zachowamy więcej przestrzeni. Jeśli wybierzemy prysznic, to warto zrezygnować z brodzika, a zastosować odpływ liniowy. Dzięki temu przestrzeń wyda nam się jeszcze większa.
Świetny artykuł. Wiele przydatnych informacji! 🙂