Wynajmowanie mieszkań staje się coraz popularniejszą formą inwestycji, jednak aby biznes ten szedł dobrze, ważne jest odpowiednie przygotowanie oferty najmu. A powinna być ona dostosowana do grupy docelowej, do której chcemy taką ofertę skierować. Jedną z nich są studenci, którzy stanowią dużą cześć najemców, szczególnie w najpopularniejszych ośrodkach uniwersyteckich.
Mieszkanie dla studentów powinno spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim musi być zlokalizowane w pobliżu uczelni, albo w dzielnicy, która jest dobrze z uczelnią skomunikowana. Jednak dojazd nie powinien zajmować zbyt dużo czasu.
Studenci się w stanie zaakceptować niższy standard i gorsze warunki, ponieważ kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania będzie dla nich cena. Nie oznacza to jednak, że do takiego mieszkania można wcisnąć trzydziestoletnie meble i starą wykładzinę. Jest to bowiem coraz bardziej świadoma grupa najemców, która dodatkowo orientuje się w cenach i realiach rynkowych. Chodzi o to, że wyposażenie i materiały wykończeniowe nie muszą być z górnej półki, jednak powinny być w miarę nowe, a już na pewno nieuszkodzone i czyste.
Mieszkania dla studentów nie należy również przeładowywać różnymi udogodnieniami, które mogłyby być decydujące w przypadku innej grupy najemców. Lokal taki trzeba oczywiście wyposażyć w niezbędne sprzęty, jak kuchenka, lodówka czy pralka, ale już zmywarka, czy telewizor są zbędnymi gadżetami, bez których można się obejść, a które podnoszą cenę wynajmu.
Na mieszkanie dla studentów nadaje się nieruchomości trzypokojowa i większe. Oczywiście mieszkania dwupokojowe również mogą znaleźć najemcę, jednak warto rozważyć coś większego, szczególnie jeśli dopiero kupujemy mieszkanie pod inwestycję. Takie nieruchomości są bowiem sprzedawane w dużo korzystniejszej cenie za metr kwadratowy, niż standardowe lokale 50-70 m2, składające się z dwóch pokoi. Ponadto im jest ich więcej, tym więcej lokatorów można w nich umieścić, a to zwiększa zysk z najmu.
Należy jednak pamiętać, że każdy pokój powinien posiadać wyposażenie, które zagwarantuje miejsce do odpoczynku, oraz do pracy i nauki. Łóżko, biurko, szafa i dodatkowo półka bądź regał na książki to absolutne minimum. W mieszkaniu powinna być również zorganizowana przestrzeń wspólna, najlepiej salon, gdzie można się zrelaksować, oraz kuchnia ze stołem do jedzenia.
Mieszkanie studenckie można wynajmować albo w całości, albo jako poszczególne pokoje. Wybór w tym zakresie należy do wynajmującego. Zaletą wynajmowania na pokoje jest mniejsza ilość przestojów, a ewentualny brak przychodu z niewynajmowanego pokoju bilansują wówczas inne pokoje, które są zajęte. Jednak nie wszyscy chcą korzystać z takiej formy, ponieważ wolą wynająć cały lokal w gronie własnych znajomych.