Pierwszy miesiąc wakacji minął pod znakiem zmian w stawkach mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Widać to przyglądając się cenom zarówno dużych, jak i małych lokali. Takie wnioski można wysnuć z raportu przygotowanego przez Otodom Analytics. W ostatnim czasie analitycy specjaliści obserwowali spadki stawek ofertowych małych mieszkań w segmencie najmu. Nieruchomości o powierzchni do 40 mkw. taniały jeszcze w czerwcu w perspektywie miesiąc do miesiąca. Zjawisko to można było wyraźne we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Warto zauważyć, że korekty w dół były niewielkie i tylko w Szczecinie był to spadek wyższy niż o 2% m/m. To właśnie tu mamy też do czynienia ze spadkiem cen kawalerek piąty miesiąc z rzędu.
Zmienne ceny w segmencie najmu
Spadki cen najmu małych lokali mieszkalnych nie są jednak powszechnym zjawiskiem. Zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni wakacje przyniosły podwyżki cen kawalerek dostępnych dla lokatorów. W Gdańsku ze wzrostami cen mamy do czynienia od kwartału. W czerwcu skok wyniósł niemal 5% z miesiąca na miesiąc, ustalając średnią cenę ofertową na poziomie 2600 zł/m-c. W Gdyni wzrost w tej samej skali wyniósł prawie 3% i teraz za kawalerkę w tym mieście trzeba zapłacić przeciętnie 2167 zł/m-c.
Obserwowane jeszcze niedawno obniżki cen lokali o powierzchni od 40 do 59 mkw również powoli przechodzą do historii. Korekty w dół zanotowano tylko w trzech spośród analizowanych miast, czyli Szczecinie, Lublinie i Bydgoszczy. W każdym z tych miejsc nie były one wyższe niż 1,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W czerwcu tylko w Gdańsku wzrost ceny ofertowej w sektorze najmu wyniósł 2,9% z miesiąca na miesiąc.
Wyraźne korekty stawek w dół widać obecnie tylko wśród dużych mieszkań, za które czynsz wynosi powyżej 3100 zł/m-c. W czerwcu za takie lokale w porównaniu z majem żądano więcej jedynie w Warszawie, a podwyżki były tam naprawdę niewielkie (+0,2%).
Zauważalnie spadły stawki wpisywane w ofertach najmu lokali o metrażu większym niż 90 mkw. Dotyczy to też nieco mniejszych mieszkań o powierzchni od 60 do 89 mkw. Największe spadki sięgające nawet 2,5% zaobserwowano w Lublinie i Katowicach.
Z szerszej perspektywy czasu najmocniej podrożał jednak najem dużych mieszkań. Wzrosty stawek w tym sektorze rocznie potrafiły sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli w tym samym ujęciu przyjrzeć się kawalerkom i lokalom dwupokojowym, to ich wzrost nie sięgnął poziomu 10%. Skrajnym przykładem jest Wrocław, gdzie mieszkania rok do roku podrożały o niecały 1%. Aby prawidłowo rozumieć te dane, warto jednak pamiętać o punkcie, z którego wychodzimy. Czerwiec 2022 to czwarty z rzędu miesiąc, w którym dominowały duże podwyżki cen w sektorze najmu. Głównym powodem tego zjawiska był wtedy napływ imigrantów zza wschodniej granicy.
Skalę zmian dobrze pokazuje perspektywa ostatnich dwóch lat. Obecnie cena najmniejszych mieszkań wzrosła względem czerwca 2021 o 33% w Lublinie i o około 40% Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Gdyni. W Krakowie jest to wzrost o aż 60%. Patrząc z tej perspektywy, wzrosty na tym samy poziomie dotyczyły stawek ofertowych również dużych i średnich mieszkań.