Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” wspiera w dofinansowaniu wkładu własnego. Dopłata może sięgać 10% – 20% i jest najwyższa w przypadku narodzin trzeciego i kolejnego dziecka. Program dedykowany jest młodym do 35 roku życia, którzy zamierzają kupić pierwsze, własne mieszkanie z rynku pierwotnego.
Podsumowanie roku 2014 wskazuje, że korzystający z dopłat najczęściej byli zainteresowani mieszkaniami o powierzchni 53,17 metra kwadratowego. Były to lokale dwu i trzypokojowe. W przypadku domów jednorodzinnych średnia wielkość wybieranej nieruchomości wynosiła 83,97 metra kwadratowego. W pierwszym roku działania programu MDM banki zawarły 13 968 umów kredytowych, których łączna wartość przekraczała 2 mld 600 mln złotych. Okazuje się, że najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w województwie mazowieckim (2881), pomorskim (2713) oraz wielkopolskim (2468). Najmniej zainteresowanych programem MDM było na Opolszczyźnie i w regionie świętokrzyskim.
Program rządowy Mieszkanie Dla Młodych przewidziany jest na lata 2014-2018. W każdym roku w oparciu o ustawę budżetową określany jest inny limit środków na wypłacanie dofinansowań. Tegoroczny limit wynosi 715 mln złotych. Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego w styczniu wpłynęły 1233 wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania na łączną wartość 29,28 mln złotych, co stanowi 21% przewidzianych środków. Zgodnie z kalkulacjami w programie MDM na rok 2015 zostało do wykorzystania jeszcze 520 mln złotych.
W lipcu ustawodawca przewiduje znaczące zmiany, które mogą wpłynąć na liczbę zainteresowanych beneficjentów programem MDM. W szczególności dotyczy to rodzin wielodzietnych, ponieważ zwiększa się wartość dopłaty aż do 30% dla rodzin, które posiadają troje lub więcej dzieci. Jednocześnie zniesiony będzie limit wieku, a także wymóg nieposiadania wcześniejszej nieruchomości. Analitycy nieruchomości szacują, że może to znacznie zwiększyć liczbę składanych wniosków o dofinansowanie.