Mieszkania na abonament funkcjonują na polskim rynku najmu już od kilku lat, ale wciąż uznawane są za rozwiązanie stosunkowo nowe. Ta forma najmu dotyczy przede wszystkim nieruchomości o wysokim standardzie, które znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach. Wydaje się ona przy tym idealna dla lokatorów ceniących elastyczność i możliwość swobodnej zmiany miejsca zamieszkania.
Lokum w abonamencie – co to znaczy?
Mieszkania na abonament to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego najmu.
Opcja ta może być atrakcyjna przede wszystkim dla osób zamożnych, którym zależy z jednej strony na swobodzie, a z drugiej na stabilnych zasadach najmu. Lokale na abonament, nazywane też mieszkaniami na subskrypcję, wynajmowane są od firm, a nie osób prywatnych. Podmiot taki zarządza zwykle większą liczbą mieszkań o wysokim standardzie, a lokatorzy mogą się między nimi swobodnie przenosić. Nie zmieniają dzięki temu rentiera i mogą szybko przeprowadzić się, na przykład do innego miasta. Umowę w ramach abonamentu można też w każdej chwili zerwać i korzystać z lokum, dopóki jest opłacone.
Jak zaznaczyliśmy na wstępie, nieruchomości dostępne w subskrypcji często są urządzone w wysokim standardzie. Abonament, który płacimy co miesiąc lub według indywidualnych ustaleń, daje nam też dodatkowe benefity. W subskrypcji znajduje się nie tylko czynsz czy inne opłaty stałe, ale też naprawy i drobne remonty zajmowanego lokum. Niektóre oferty zapewniają nawet regularne sprzątanie. Oczywiście korzyści te sprawiają, że subskrypcja mieszkania jest często sporo droższa niż tradycyjny najem. Cenę podbija też standard lokum, który może mieć wpływ również na wysokość kaucji.
Wady i zalety mieszkania w subskrypcji
Elastyczne zasady najmu i możliwość swobodnego przemieszczania się wśród lokali jednego zarządcy to największe atuty tego rodzaju najmu. Lokatorów zachęca też wynajmowanie mieszkania od firmy. Zapewnia to stabilność i sprawia, że usługa jest bardziej profesjonalna. Nie ma też ryzyka, że właściciel nagle zmieni plany czy będzie chciał sprzedać nieruchomość przed wygaśnięciem umowy. Dużym plusem są też wszystkie usługi dodatkowe, na jakie może liczyć lokator, wynajmując mieszkanie w abonamencie.
Najem w subskrybcji to naprawdę wygodna opcja, jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Najważniejszym minusem jest cena. Tego rodzaju najem potrafi być dużo droższy od utrzymania standardowego lokum. Wydatek ten rekompensują nam wysoki standard mieszkania i jego atrakcyjna lokalizacja. Decydując się na lokum w subskrypcji, zyskujemy też wolność i nie musimy podpisywać umowy z rentierem na rok czy dwa lub na czas nieokreślony.
Co ważne mieszkań wynajmowanych w ramach abonamentu nie możemy kupić nawet, jeśli zajmujemy je przez długi czas. Zasady współpracy z zarządcą można negocjować, jednak bardzo rzadko dotyczy to wykupienia zajmowanego lokalu. W praktyce ten rodzaj najmu będzie więc zawsze opcją tymczasową bez szansy na dojście do własności.