Rządowy program wspierający wynajem mieszkań przez młode rodziny ruszył w 2016 roku i obecnie wiele nieruchomości jest w trakcie realizacji. Najprawdopodobniej zapisy na pierwsze mieszkania z tego programu ruszą w Białej Podlaskiej, gdzie bloki są już w realizacji.
W ostatniej rozmowie w radiowej audycji w programie “W samo południe” wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński powiedział, że planują wybudować mieszkania 2- 3- i 4-pokojowe, z przewagą nieruchomości z trzema pokojami. Nie będą to budynki z drogim wyposażeniem, jednak zaznacza, że elementy konstrukcji będą solidne.
Gdzie będą powstawać mieszkania?
Mieszkania będą budowane na gruntach pochodzących od spółek Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, a także od prywatnych inwestorów oraz jednostek samorządu terytorialnego. Jak zapewnił Muszyński podmioty przekazujące grunty na ten cel z pewnością będą czerpały zysk z tego tytułu. Na chwilę obecną BGK Nieruchomości ma na chwilę obecną podpisanych przeszło 70 listów intencyjnych z JST i prawie 10 warunkowych umów inwestycyjnych. Jednak podpisanie umów nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem budowy. Celem jest, aby do końca 2017 roku w budowie było około 20 tysięcy mieszkań. Natomiast inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie są już w zaawansowanej realizacji i jest wielce prawdopodobne, iż zostaną oddane do użytku pod koniec 2017 roku. Grzegorz Muszyński mówił na antenie, że aktualnie jest procedowana specustawa, dzięki której przyspieszy się proces zapisów, przekazywania i sprzedaży nieruchomości programu Mieszkanie Plus.
Mieszkanie Plus, to rządowy program wspierający młode rodziny (min. 2+1) w zapewnieniu lokalu mieszkalnego z możliwością wykupu nieruchomości na własność. Jest to rozwiązanie dla tych obywateli, którzy nie są w stanie zaciągnąć drogiego kredytu hipotecznego i zebrać wymaganej wysokości wkładu własnego wynoszącego nieraz nawet 20% wartości nieruchomości. Lokale, które mają być dostępne będą wielkości od 45 do 75 metrów kwadratowych. Co więcej, lokatorzy nie będą musieli od razu decydować się na wykupienie mieszkania, a mogą to zrobić w trakcie użytkowania lokalu. Średni czynsz za wynajem ma mieścić się w granicach 10 – 20 zł za metr kwadratowy (nie wliczając mediów i kosztów eksploatacji). Natomiast stawka przy deklaracji wykupu ma wynieść od 12 do 24 zł/mkw. Program Mieszkanie Plus ma też na celu umożliwienie gminom weryfikację stanu majątkowego i dochodów osób, które otrzymują lokale socjalne. Obecnie gminy nie mają możliwości weryfikacji lokatorów zamieszkujących przydzielone mieszkania. Mogą one więc zamieszkiwać w tym lokalu nawet wtedy, gdy ich status majątkowy się zmieni lub otrzymają np. w spadu inną nieruchomość mieszkalną. Poprzez program gminy będą mogły zweryfikować dochody, jednak nie częściej niż co 2,5 roku. Program Mieszkaniu Plus zakłada, że jeśli rodzina, której poprawi się sytuacja materialna, nadal będzie mogła zamieszkiwać otrzymany w programie lokal, jednak będzie zobligowana, do uiszczenia czynszu w wysokości rynkowej.