Miłośnicy podróży mają w mieszkaniach wiele pamiątek z różnych zakątków świata. Kolekcjonowane wspomnienia zaklęte w drobiazgach i bibelotach mogą stanowić interesującą i oryginalną aranżację wnętrza.
Styl etno to tworzenie mini przestrzeni (oaz) w mieszkaniu. Typowe dla tego stylu są meble z Dalekiego Wschodu, liczne trofea, a także intensywne kolory. Wnętrza w stylu etno charakteryzują wyraziste motywy ze świata przyrody. Całą atmosferę tego stylu „buduje” podłoga, która powinna być jasna i oddychająca. Najczęściej wykonuje się ją z egzotycznego drewna. Charakterystyczne usłojenie doskonale komponuje się z ciemniejszymi, rattanowymi meblami.
W oknach mieszkań, aranżowanych w stylu etno, najlepiej sprawdzają się bambusowe rolety bądź drewniane żaluzje. Ciekawym rozwiązaniem w takich wnętrzach są również zwiewne, jasne tkaniny z motywami kwiatowymi. Ściany najczęściej mają barwę nasyconej zieleni. W celu rozjaśnienia stosuje się beże i odcienie żółtego. Aby osiągnąć „tropikalny” efekt ściany malowane są na kolor szarobeżowy.
Meble w mieszkaniu w stylu etno najczęściej wykonane są z egzotycznego drzewa, z wyraźną linią słojów i nawiązaniem do zwierzęcych skór. Często wykorzystywane są meble wykonane z lakierowane drewna, naśladujące w swoich formach azjatyckie, lub kolonialne. Leżaki, podnóżki to stałe elementy salonu w stylu etno.
Wśród dodatków w mieszkaniu aranżowanym na styl etno, powinny przeważać dodatki wykonane z bambusa, jedwabiu, z motywami liści palmowych. Doskonale sprawdzają się rośliny doniczkowe, nawiązujące do natury i tropikalnego klimatu. Do naturalnego stylu etno pasują czerwone dodatki np. w postaci kap, koców, nawiązujących do meksykańskiego stylu.