Styl industrialny ma swoje zastosowanie nie tylko w aranżacji mieszkalnych wnętrz, ale również publicznych przestrzeni. Duże przestrzenie i minimalistyczne dekoracje to dwa filary tego stylu.
Styl industrialny zaczął się rozwijać w Nowym Jorku w połowie XX wiek, kiedy dostępnych było wiele budynków pofabrycznych, które chętnie adaptowano na lokale mieszkalne, pracownie artystyczne, a nawet kafejki i restauracje. W ten sposób zaczęły powstawać pierwsze lofty (czyli mieszkania na strychach), będące propozycją dla miłośników kreatywności i wielofunkcyjnych rozwiązań.
W Polsce styl industrialny zaczął pojawiać się w latach dziewięćdziesiątych. Aktualnie zyskał rzesze wielbicieli, szczególnie wśród mieszkańców dużych miast. Jego niezwykłość, nietypowe wzornictwo, a także brak szablonowości sprawia, że styl ten stał się wzorem dobrego gustu i nowoczesnego stylu bycia.
Mieszkanie urządzone w stylu industrialnym to przede wszystkim otwarte przestrzenie, aneksy kuchenne, szerokie drzwi oraz portale. Odpowiednie wykorzystanie barw (jasne, chłodne odcienie) pozwala na optyczne powiększenie pomieszczeń. Zastosowanie ciemnej podłogi z jasnymi ścianami stwarza wrażenie wyższego wnętrza. Styl industrialny można również zastosować w kawalerkach. Pozornie mała przestrzeń, daje warunki do zaaranżowania wielofunkcyjnego wnętrza, gdzie salon, łączy się z sypialnią i kuchnią.
W mieszkaniach inspirowanych stylem industrialnym powinna dominować neutralna gama kolorów tj. biele, szarości, brązy, czernie i ceglasta czerwień. Dobrym przełamaniem we wnętrzach tego typu jest akcentowanie barwami o mocno nasyconych kolorach. Materiałem, który bardzo często wykorzystywany jest we wnętrzach industrialnych jest: beton, cegła, szkło, drewno, a także plastik.
Cechą charakterystyczną wystroju wnętrz w stylu industrialnym jest łączenie ze sobą starych mebli (np. pochodzących z warsztatu) z klasycznym designem. Wygoda w przestrzeniach tego stylu to podstawa, dlatego obowiązkowo w salonie powinna znaleźć się komfortowa sofa. Trzymając się zasady dobierania krzeseł, foteli i stołów o tej samej wysokości, można optycznie podwyższyć wnętrze, a przy tym zaznaczyć jego minimalizm.
Warto zaznaczyć, że styl industrialny unika dodatków. Część wystroju mogą stanowić elementy użytkowe i konstrukcyjne np. części instalacji elektrycznej, wentylacyjnej. Doskonale z przestrzeniami tego typu komponują się metalowe fabryczne lampy, lampy kreślarskie, czy też duże zdjęcia lub grafiki na ścianach.