Zakup mieszkania wiąże się z ogromem formalności, których należy dopełnić. Zanim zamknięta zostanie ostatnia transakcja, należy pieczołowicie gromadzić dokumenty i sprawdzać wszystkie zapisy umów. Z uwagi na to, że rynek sprzedaży nieruchomości (mieszkań) w ostatnim czasie nieco zwolnił, daje to szansę kupującemu na gruntowniejsze przyjrzenie się większej ilości ofert. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę na następujące kryteria.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na całość transakcji zakupowej jest analiza zdolności finansowych. W przypadku kupna nieruchomości za gotówkę, nie jest to tak skomplikowana sprawa, jak w sytuacji ubiegania się o kredyt w banku. W pierwszej kolejności, w przypadku korzystania z kredytu, warto umówić się z doradcą kredytowym, który oszacuje zdolność kredytową, a także przedstawi oferty kilku banków, aby spośród nich wybrać taką, która w największym stopniu będzie odpowiadać potencjalnym kredytobiorcom. Analizując finansowy parametr kupna mieszkania z rynku wtórnego, należy wziąć także pod uwagę dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości tj. podatek, taksa notarialna, opłaty sądowe, prowizje ewentualnych pośredników.
Decydując się na zakup M z rynku wtórnego konieczna jest analiza lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na położenie nieruchomości (centrum, obrzeża miasta), otoczenie (ustalenia w planach zagospodarowania przestrzennego) dostępną infrastrukturę, czy tereny zielone. Kolejnym ważnym kryterium jest jakość i stan budynku. Niezbędna jest analiza technologii w jakiej został wzniesiony, jego wieku, a także sprawdzenie dodatkowych pomieszczeń (garażu, wind, stanu klatek schodowych itp.). Dokonując „oględzin” konkretnego lokalu mieszkalnego należy przeanalizować jego usytuowanie względem stron świata, poziom kondygnacji, na której się znajduje, ogólny stan lokalu ( bardzo dobry, czy np. do remontu). Na decyzję o zakupie z pewnością wpływa funkcjonalność nieruchomości, a także to jakie wyposażenie zostaje w cenie mieszkania. Ważną informację stanowią także średnioroczne koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.
Planując wizytę w celu obejrzenia lokalu, warto wybrać się w ciągu dnia, kiedy jest jeszcze widno. Pozwala to na gruntowniejsze obejrzenie otoczenia i dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości. Niezwykle ważnym kryterium wpływającym na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, jest analiza stanu prawnego mieszkania. W tym celu należy poprosić właściciela lokalu o:
- Akt notarialny kupna nieruchomości,
- Zaświadczenie o braku zaległości czynszowych.
Dodatkowo warto przeanalizować również księgę wieczystą, a także zadbać o to, aby sprzedający wymeldował wszystkie osoby z przedmiotowego lokalu. W sytuacji jeśli właściciel prowadzi działalność gospodarczą, niezbędne jest uzyskanie informacji o tym, czy mieszkanie znajduje się w środkach trwałych firmy. Warto mieć na uwadze, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. W sytuacji, kiedy pojawią się jakieś niejasności związane z dokumentacją dot. lokalu, warto poradzić się specjalisty (pośrednika nieruchomości, notariusza), aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Finalnym etapem związanym z zakupem mieszkania z rynku wtórnego jest podpisanie umowy kupna, która wiąże się z uiszczeniem zadatku lub zaliczki. Na akoniec procedury kupna lokalu, należy uregulować wszelkie formalności we wspólnocie mieszkaniowej/u zarządcy spółdzielni), a także podpisać umowy w zakładach: energetycznym/gazowym.