Wynajmowanie mieszkań od lat cieszy się rosnącą popularnością. Jest to bowiem inwestycja gwarantująca wyższy zwrot niż lokaty bankowe, szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe zostały obniżone. Wydaje się, że pandemia koronawirusa nie powinna mocno wpłynąć na ten rynek, wynajmujący mogą jednak napotykać inne przeszkody. A należą do nich skomplikowane procedury podatkowe, które nie zawsze jasno wskazują, czy mieszkanie powinno być wynajmowane w ramach firmy, czy prywatnie.
Wynajem mieszkania jako działalność gospodarcza
Ta druga forma jest dla wynajmujących podatkowo korzystniejsza. Mogą wówczas zastosować niski ryczałt ewidencjonowany wynoszący 8,5%. Nie wszystkie przychody z tytułu najmu mogą być jednak objęte tą stawką, jeśli suma czynszów z wynajmowanych mieszkań w ciągu roku przekroczy 100 000 zł, wówczas stosuje się stawkę podwyższoną 12,5%. Ta granica jest dość wysoka, w związku z tym niewiele osób wynajmujących mieszkania ją przekracza.
Definicja działalności gospodarczej
To, czy wynajem nieruchomości powinien być traktowany jako działalność gospodarcza często zależy od interpretacji przepisów podatkowych przez urząd skarbowy. Zgodnie natomiast z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez działalność gospodarczą rozumieć należy działalność zarobkową, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, i 4-9. Aby uściślić tę ogólna definicję, należy przyjrzeć się również orzecznictwu sądów administracyjnych, które wskazują między innymi, że za wynajem mieszkań w ramach działalności gospodarczej należy uznać najem powierzony specjalistycznej firmie zajmującej się zarządzaniem najmem. Za taki sam należy uznać wynajem kilkudziesięciu lokali, czy kilkunastu mieszkań w sposób ciągły. Przeciwną opinię do tych ma natomiast Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 9 maja 2019 roku uznał, że najem domu jednorodzinnego, domu letniskowego oraz ośmiu mieszkań nie musi być kwalifikowany jako działalność gospodarcza.
Niestety dopóki przepisy podatkowe w tym zakresie nie zostaną doprecyzowane, to od interpretacji organów skarbowych zależeć będzie, czy najem określonego lokalu czy lokali powinien mieć formę działalności gospodarczej. Jednak osoby wynajmujące jedno mieszkanie powinny być spokojne, taka ilość raczej nie wzbudzi podejrzeń fiskusa. A wynajmujący, którzy posiadają więcej nieruchomości, zawsze mają prawo wystąpić o uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej.