W ciągu trzech lat nieruchomości mieszkalne podrożały od 16% w Gdańsku do prawie 33% w Łodzi. Nowy raport portalu Bankier.pl zebrał dane o rynku nieruchomości od momentu wybuchu pandemii. Podane wyżej wartości procentowe dotyczą cen wpisywanych w aktach notarialnych dotyczących lokali o powierzchni od 35 do 60 metrów kwadratowych.
Duże wzrosty cen w każdym z większych miast
Analiza jasno pokazuje, że w każdym z miast objętych raportem wzrosty stawek transakcyjnych przekroczyły 20% na przestrzeni ostatnich trzech lat. Dane te dotyczą lokali średniej wielkości o metrażu od 35 do 60 metrów kwadratowych. Podobna sytuacja ma miejsce w segmencie kawalerek. Mieszkania do 35 metrów kwadratowych podrożały względem II kwartału 2020 o około 30%.
W 2022 obserwowano chwilowe spowolnienie tendencji wzrostowej. Pojawiły się też pierwsze obniżki cen. Były one szczególnie widoczne na tle wyraźnych wzrostów cen z 2021. Jednak już w II kwartale 2023 widać było pierwsze oznaki powrotu do trendu wzrostowego. Analitycy oceniają, że wpływ zapowiedzi rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.
Nie dziwi fakt, że w ciągu ostatnich trzech lat najbardziej odporny na wzrosty stawek był segment lokali o mniejszej popularności. Są to duże mieszkania o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych. W Łodzi w omawianym okresie zdrożały one o nieco ponad 27%, w Gdańsku korekta w górę sięgnęła ponad 15%, a w Warszawie tylko nieco ponad 8%.
Podwyżki według danych NBP
Jeśli spojrzymy na sytuację mieszkaniową po wybuchu pandemii, ceny lokali rosły wyraźnie na obu rynkach. Jednak tendencja wzrostowa była szczególnie widoczna w ofercie mieszkań deweloperskich.
Według informacji Narodowego Banku Polskiego średnie stawki w aktach notarialnych sprzedaży nowych mieszkań wzrosły od 29,3% w Gdańsku do ponad 40% we Wrocławiu i Łodzi. W tym samym czasie lokale z drugiej ręki podrożały o niemal 19% w stolicy, ale też o ponad 30% w Krakowie czy Wrocławiu.
NBP przyjrzało się też różnicom między stawkami ofertowymi i transakcyjnymi. Według nich druga połowa 2023 przyniosła wyraźne rozejście się oczekiwań finansowych sprzedających i kupujących. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne na rynku wtórnym. W każdym spośród sześciu największych miast różnice te wynosiły około 10%.
Wskaźnik inflacji mieszkaniowej
Opracowany przez Rednet Consulting Wskaźnik Inflacji Mieszkaniowej, pokazuje, że wzrosty cen zaczynają się rozpędzać. W sierpniu 2023 z miesiąca na miesiąc ceny skoczyły najwyraźniej w Krakowie, osiągając poziom 4,6% W każdym z pozostałych miast poddanych analizie wzrost w sierpniu względem lipca osiągnął 3% i więcej. Warto podkreślić, że inflacja mieszkaniowa rośnie szczególnie w sektorze lokali mieszczących się w ramach programu BK 2%. Doskonale widać to na przykładzie Gdańska. Tam stawki w skali miesiąc do miesiąca wzrosły o 3,5%, ale podwyżki cen nieruchomości popularnych wśród beneficjentów BK 2% poszły w górę już o 4,2%.