Od 2025 szykują się zmiany w systemie skarbowym dotyczącym najmu krótkoterminowego. W styczniu przyszłego roku Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła korzystać z nowego narzędzia do weryfikacji osób zarabiających na najmie turystycznym. Wiceminister finansów Zbigniew Stawicki zaznacza, że umożliwi to rzetelne sprawdzenie, czy rentierzy odprowadza należne podatki od swojej działalności.
Najem krótkoterminowy pod kontrolą
Nowe regulacje wynikają z wdrożenia dyrektywy DAC7, która weszła w życie 1 lipca 2024 roku. Zgodnie z nią platformy internetowe, które pośredniczą w rezerwacji noclegów będą musiały przekazywać urzędom skarbowym informacje o osobach, które zarabiają na tego typu usługach. Raporty takie będą musiały zawierać zarówno imiona i nazwiska, jak i numery PESEL czy adresy rentierów. Co ważne znajdą się w nim wszyscy, którzy w okresie od stycznia 2023 choć raz dokonali sprzedaży noclegu przez Airbnb czy Booking.com. Pierwsze zestawienia obejmą dane z lat 2023 i 2024 i trafią do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w styczniu 2025 roku.
W świetle tych informacji fiskus już za kilka miesięcy będzie miał do dyspozycji bazę informacji o osobach zarabiających na najmie krótkoterminowym. Sam fakt prowadzenia takiej działalności nie sprowadzi na rentiera kontroli. Najem turystyczny jest jednym z wielu obszarów, o których Krajowa Administracja Skarbowa chce mieć więcej informacji. Decyzja o wszczęciu procedury kontrolnej będzie podejmowana na podstawie analizy ryzyka.
Co nowe przepisy oznaczają dla rentierów zajmujących się najmem turystycznym? Od teraz muszą oni zwracać baczną uwagę na prawidłowe rozliczenie swoich dochodów. Niewywiązanie się z obowiązków płatnika może skutkować nie tylko kontrolą skarbową, ale również karami finansowymi. Właściciele lokali, którzy do tej pory traktowali tę sprawę po macoszemu, powinni uporządkować kwestie podatkowe związane z najmem. Pomóc w tym może konsultacja z doradcą podatkowym.
Jak zmieni się rynek najmu turystycznego?
Ponieważ popularność najmu krótkoterminowego rośnie zarówno w Polsce, jak i zagranicą, jest to coraz większy sektor gospodarki. Bardziej ścisła kontrola fiskusa może sprawić, że do budżetu Państwa trafi więcej pieniędzy. Nowe regulacje są częścią kompleksowej strategii, która ma uszczelnić polski system podatkowy. Podobne zmiany czekają też inne rodzaje działalności gospodarczej szczególnie te związane z siecią internetową. Prawidłowo działający system podatkowy zwiększy też transparentność tego sektora, który do tej pory w dużej części był szarą strefą.
W dyskursie publicznym coraz częściej pojawiają się krytyczne głosy dotyczące traktowania prywatnych mieszkań jako bazy hotelowej. Bardzo możliwe, że następnym krokiem rządzących będzie wprowadzenie nowelizacji podatkowych, które będą zniechęcać rentierów do tego typu działalności. Dlaczego? Ponieważ platformy takie jak Airbnb znacząco zmniejszają zasób mieszkań w Polsce. Oprócz tego są realną konkurencją dla branży turystycznej. W regionach gdzie najem krótkoterminowy jest szczególnie popularny, rosną ceny lokali proponowanych najemcom w ramach tradycyjnego najmu.