W niewielkim Jaworznie ma powstać innowacyjne osiedle, będące samo wystarczalnym terenem mieszkalnym i rekreacyjnym. Niemal 20 hektarów terenu, gdzie dawnej znajdowała się cementownia, zostanie wykorzystane pod budową unikatowej inwestycji społecznej. Jej realizacja potrwać ma blisko 16 lat.
Teren w Szczakowej–Pieczyska wybrano ze względu na dogodną lokalizację. W bliskiej odległości znajduje się Zalew Sosina oraz Park Gródek. Nowe osiedle ma nawiązywać do zielonych stref za sprawą owocowych sadów i rekreacyjnych boisk. Deweloper ma też w planach wybudowanie nowego Parku Ręcznego, gdzie za sprawą malowniczych oczek wodnych i ścieżek spacerowych będzie można relaksować się i uprawiać aktywności fizyczne.
Osiedle składać się będzie z zabudowy szeregowej, który wraz z rozbudową osiedla stworzy spójną i zwartą zabudowę wielorodzinną. Ponadto zaplanowano tzw. zabudowę pierzejową, czyli ciąg nieruchomości ustawionych frontem do pasażu miejskiego. Wszystkie budynki będą spójnie zaprojektowane, by stworzyć harmonijną całość. Dojazd do poszczególnych stref będzie możliwy za sprawą nowej ulicy, którą przygotuje deweloper.
Osiedle ostatecznie oferować będzie nawet 2400 mieszkań, dlatego wykonawca już na początku zrealizuje budowę wielopoziomowych parkingów naziemnych oraz specjalnych platform postojowych. Dzięki temu uniknie się parkowania setek aut w pobliżu mieszkań i budynków usługowych. Projekt przewiduje wybudowanie placu targowego, na którym swoje produkty oferować będą mogli lokalni przedsiębiorcy. Powstaną też przedszkola oraz szkoła, by usprawnić mieszkańcom osiedla dostęp do najważniejszych ośrodków. Konieczność codziennego dojeżdżania do oddalonych placówek edukacyjnych może być uciążliwa, dlatego będą one funkcjonować na miejscu.
Silna potrzeba rozwijania aktywnego trybu życia od najmłodszych lat sprawia, że wykonawcy osiedli włączają ten aspekt w swoje projekty. Dlatego też nowe osiedle w Jaworznie będzie posiadało siłownię, tory lekkoatletyczne i trasy do joggingu. A silosy, które pozostały po cementowni, zostaną przekształcone w niezwykłe centrum wspinaczkowe. Będą one wyróżniać się intensywnymi kolorami oraz iluminacją, stanowiąc wizytówkę całego osiedla. Co ważne, cała inwestycja będzie bardzo ekologiczna. Energia będzie czerpana ze źródeł fotowoltaicznych oraz spalania biomasy, która powstają z produkowanych przez mieszkańców ścieków. Na dachach mają powstać specjalne instalacje, których zadaniem będzie odprowadzanie deszczówki do lokalnych zbiorników retencjonujących wodę. Umożliwi to znaczące ograniczenie zużycia wody w całym osiedlu.
Inwestor szacuje, że wszystkie etapy budowy zostaną ukończone w 2035 roku. W pierwszej kolejność powstaną części mieszkalne. Cała zabudowa zapewni nowe miejsce do osiedlenie się dla nawet 4700 osób. Koszt całej inwestycji może pochłonąć nawet pół miliarda złotych.