Wiceminister Artur Soboń zapowiedział, że do końca tego roku w realizacji będzie już ponad 100 tysięcy lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Największym wyzwaniem w tym przypadku jest podaż gruntów pod inwestycje tego rodzaju. Obecnie po decyzjach inwestycyjnych jest około 30 tysięcy mieszkań. Decyzja inwestycyjna oznacza przy tym, że urzędnicy przeszli etap analiz, badań geologicznych i prawnych itd. Oznacza to przygotowanie stosownej dokumentacji inwestycji, uzyskanie zgód na budowę i realizację budynków mieszkalnych. Zdaniem ministra do realizacji programu konieczna jest jednak nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, a więc tzw. banku ziemi.
Sporo gruntów jest już zinwentaryzowanych we wszystkich województwach i wciąż dochodzą nowe. Atrakcyjne są przede wszystkim grunty należące do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego.
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości z roku 2017 w tym roku ma być znowelizowana. Zdaniem resortu zawarte w niej instrumenty prawne są niewystarczające, aby móc sprawnie przekazywać grunty na realizację inwestycji pod lokale mieszkalne. W praktyce większość gruntów przekazanych przez starostów czy agencje Skarbu Państwa okazała się niestety być nieprzydatna do realizacji określonych celów inwestycyjnych. Nowelizacja ma uszczegółowić zasady kwalifikowania oraz przekazywania gruntów do banku ziemi.
Soboń zapowiedział również szkolenie samorządów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma to być nowy instrument w ramach programu Mieszkanie Plus. Co więcej, są już chętne samorządy. Zdaniem ministra sporym wyzwaniem jest z kolei cały czas podaż gruntów pod inwestycje. Resort jest w stanie znaleźć finansowanie na te cele i przygotować dla nich projekty techniczne. Część z nich będzie realizowanych w tzw. standardach prefabrykacji. Ma to w założeniu otworzyć rynek na produkty prefabrykowane.
Dobrze natomiast przebiega współpraca z PKP w zakresie przekazywania ziemi pod inwestycje mieszkaniowe. Powołano już trzy spółki celowe. W przygotowaniu są kolejne trzy. W efekcie powstać ma nawet kilka tysięcy mieszkań w jednej lokalizacji. Spółek docelowo będzie niemal 20. Dotąd żaden prywatny inwestor na takie działanie się nie zdecydował. Tymczasem mieszkania powstałe na gruntach pokolejowych mają spełniać najwyższe standardy, również w zakresie geologii czy ochrony środowiska.
Celem rządowego programu Mieszkanie Plus ma być przede wszystkim zwiększenie liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem. W założeniu maja być one dostępne dla osób średnio zarabiających, które na zasadach rynkowych nie są w stanie zaciągnąć klasycznego kredytu mieszkaniowego. Z drugiej strony mają za duże dochody, aby móc składać wniosek o mieszkanie komunalne. Zdaniem resortu inwestycji i rozwoju w takiej sytuacji obecnie jest nawet 40% Polaków. Dotyczy to przede wszystkim osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Budowa tanich mieszkań ma być możliwa dzięki tanim gruntom pochodzącym od Skarbu Państwa.