Osoby chcące kupić mieszkanie w pierwszym kwartale 2024 roku miały większy wybór dostępnych ofert, a także więcej czasu na spokojne podjęcie decyzji ze względu na spadek zainteresowania kupujących. Nie można jednak powiedzieć, że sprawdziły się przewidywania dotyczące załamania popytu po zakończeniu programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Na rynku zapanował po prostu większy spokój.
Jak podaje portal Nieruchomosci-online.pl zainteresowanie mieszkaniami w I kwartale 2024 roku było o 7 procent mniejsze niż w IV kwartale 2023 roku, ale o 10 procent większe w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku. Ponad połowa kupujących poszukiwała mieszkania o powierzchni co najmniej 30-40 mkw. i jedynie co 10 badany planował przeznaczyć na zakup więcej niż 500 tys. zł.
Eksperci określają I kwartał 2024 roku jako czas uśpionego popytu. Zainteresowanie ofertami mieszkań było dość duże, ale spora część poszukujących oglądała, poznawała oferty, orientowała się w sytuacji, jednak aktywność ta nie przekładała się na liczbę podpisanych aktów notarialnych. Część osób z pewnością wstrzymuje się z zakupem w oczekiwaniu na wejście w życie nowego programu wspomagającego zakup mieszkania – Kredyt #naStart.
Kupujący mieszkanie na początku bieżącego roku mieli zdecydowanie większy wybór ofert niż osoby, które na zakup zdecydowały się w 2023 roku. W ubiegłym roku liczba ofert kurczyła się w bardzo szybkim tempie, a w wielu miastach trudno było znaleźć mieszkania o najpopularniejszych metrażach. Dołek podażowy spowodowany był programem Bezpieczny kredyt 2 procent. Co prawda w I kwartale 2024 w porównaniu z IV kwartałem 2023 r. na portalach z ogłoszeniami było tylko o ok. 2 procent więcej ofert. Jednak analizując poszczególne miesiące nowego roku, widzimy, że z tygodnia na tydzień dostępnych mieszkań było na rynku coraz więcej. W efekcie w marcu dostępnych ofert było o 10 procent więcej niż w styczniu, a pomiędzy popytem a podażą zapanowała większa równowaga niż przez ostatnich kilka miesięcy.
Ponad połowa użytkowników portalu Nieruchomosci-online.pl w I kwartale 2024 roku poszukiwała mieszkań 2-pokojowych, mieszkań jednopokojowych oraz 3-pokojowych poszukiwało po ok. 20 proc. kupujących. Największym zainteresowaniu cieszyły się mieszkania o powierzchni 30-40 metrów kwadratowych, chociaż preferowany metraż różni się pomiędzy poszczególnymi grupami klientów. Pary poszukują zazwyczaj mieszkań 2-pokojowych, natomiast rodziny z dziećmi mieszkań 3-pokojowych o powierzchni 50-60 mkw. Jeśli chodzi o widełki cenowe, 89 proc. ankietowanych nie planowało wydać na mieszkanie więcej niż 500 tys. zł, tylko co 10 poszukujący nieruchomości deklarował, że może wydać ponad pół miliona złotych.
Cześć osób planujących zakup mieszkania liczyła na spadek albo przynajmniej stabilizację cen nieruchomości po wygaszeniu programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Niestety w I kwartale br. na rynku wtórnym ceny wciąż rosły pomimo zmniejszonego popytu. W niewielu jednak miastach odnotowane gwałtowne wzrosty cen. Największe podwyżki na poziomie 8-9 proc. kwartał do kwartału miały miejsce w Rzeszowie i dotyczyły mieszkań 1 i 2-pokojowych, w Lublinie, Katowicach, Olsztynie i Szczecinie.