Po względnej stabilizacji, jaką obserwowano w drugiej połowie 2023 r. zgodnie z danymi przedstawionymi przez Otodom Analytics, wraz z początkiem 2024 r. nastąpiła korekta na rynku najmu. Maleją ceny czynszów w szczególności mieszkań mniejszych. Powodem ma być spadek popytu i stale rosnąca podaż lokali na wynajem.
Według specjalistów, wydarzenia z początku tego roku mogą wskazywać, iż w 2024 r. możemy spodziewać się rekordowo wysokiej bazy mieszkań na wynajem w porównaniu do kilku ostatnich lat, wyłączając okres pandemii.
Najmniejsze mieszkania już nie tak popularne – ceny idą w dół
W lutym 2024 r. obniżkę cen odnotowano w szczególności w przypadku lokali o najmniejszych metrażach. Otóż czynsze kawalerek o powierzchni do 40 mkw. na przykład w Gdyni, spadły względem stycznia o średnio 2.8% m/m, a w Warszawie było to – 1.9%. Dodatkowo w stolicy odnotowano spadek średniej ceny ofertowej poniżej 3 tys. zł./ m-c. Jednak pomimo ostatnich obniżek, właściciele kawalerek w tym mieście wciąż oczekiwali średnio o 2,7% więcej w porównaniu od analogicznego okresu w poprzednim roku.
Natomiast niżej niż przed rokiem wyceniano kawalerki w Szczecinie, Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy i Łodzi, a obniżki mieściły się w przedziale od 1,5% – 6% w ujęciu rocznym. Nominalnie był to spadek o średnio 113 zł/m-c.
W Krakowie jednak, pomimo pięciu miesięcy z rzędu z obniżkami, nieznacznie, ale wciąż oczekiwano 1% więcej m/m, w porównaniu do 2023 r.
Z danych wynika, że choć kawalerki wciąż są najpopularniejsze na rynku najmu, to jednak powoli ustępują one miejsca 3-pokojowym mieszkaniom o powierzchni przekraczającej 60 mkw.
Tanieją czynsze lokali o średniej powierzchni
Tendencję spadkową w średnich cenach ofertowych podawanych w ogłoszeniach, zarówno względem stycznia jak i lutego 2023 r. odnotowano także w przypadku lokali o powierzchni od 40 do 59 mkw. W ujęciu miesięcznym obniżki wahały się od ok. 0,5% w miastach takich jak Kraków, Łódź i Katowice, do ok. 2% w Gdyni.
Przeciętne niższe stawki względem analogicznego miesiąca w 2023 r. zaobserwowano także we Wrocławiu i Łodzi. Natomiast do miast z obniżką średniej ceny ofertowej w ujęciu rocznym, w lutym dołączyły Kraków i Katowice.
Tańsze także czynsze mieszkań największych
Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz i Łódź – w tych miastach zanotowano niższe niż przed rokiem średnie stawki ofertowe, dotyczące najmu mieszkań o powierzchni 60-89 mkw. Spadki mieściły się w przedziale od 2% (Gdańsk) do blisko 5% (Bydgoszcz).
Spadły także czynsze mieszkań największych, o powierzchni 90 mkw. i więcej. Na przykład w Gdańsku i Gdyni, gdzie obniżka średnich kwot wpisywanych w ogłoszeniach przekroczyła 9%, a z kolei w Łodzi wyniosła 19% w porównaniu do lutego 2023 r.
Wzrost podaży
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Otodom Analytics, pod koniec lutego dostępnych było o 5% więcej mieszkań na wynajem w porównaniu do końca stycznia, i o aż 34% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Powodem ma być spadek popytu przy jednoczesnym wzroście podaży.