Jak wygląda rynek najmu w Polsce? Mieszkania wynajmuje jedynie 5% Polaków. Tak wynika z danych Eurostatu. To niewiele w porównaniu z innymi krajami Europy, ale i tak rynek ten dynamicznie rośnie. Najemców jest coraz więcej, czemu sprzyjać ma także nowy rządowy program Mieszkanie Plus. Jednak większość osób woli mieszkać na swoim. Wynajmowane mieszkania cieszą się kiepską sławą. Dlaczego?
Daleko od ideału
Większość osób ma kiepskie wspomnienia związane z poszukiwaniem mieszkania na wynajem. Narzekają na nierzetelne informacje dotyczące opłat. W ogłoszeniu właściciele najczęściej podają bowiem tylko koszt najmu. Dopiero dalej pojawia się informacja o czynszu i innych opłatach. Poza tym w ogłoszeniach umieszczone są na ogół zdjęcia kiepskiej jakości – ciemne, niewyraźne itd. Oprócz tego sam opis oferty zwykle jest mało obrazowy i niewystarczający. Rzadko kto w ogłoszeniu umieszcza na przykład plan mieszkania.
Wiele osób narzeka na zbyt wygórowane ceny wynajmu, przynajmniej w stosunku do jakości lokalu. Od kilku lat można zresztą zaobserwować wzrost ceny wynajmu pokoi i mieszkań. Dzisiaj już co trzecie mieszkanie kupowane jest z myślą o inwestycji pod wynajem. Najemcy są jednak w stanie dopłacić więcej za lokum w dobrej lokalizacji, czy o wysokim standardzie.
Co jeszcze odstrasza najemców? Są spore zastrzeżenia do stanu wynajmowanych mieszkań oraz ich wyposażenia. Obecnie na rynku nietrudno jest trafić na mieszkania nawiązujące do stylistyki PRL. Problemem są zaniedbane łazienki i kuchnie. Wiele mieszkań dostępnych na rynku jest też niedoposażonych lub nie posiada mebli. Niektórzy narzekają także na przedmioty pozostawione w lokalach przez ich właścicieli, które zajmują sporo miejsca.
Jak wyglądają relacje pomiędzy wynajmującym a najemcą?
Większość osób ma dobre wspomnienia, ale są też tacy, którzy z najemcą mieli konflikt. Niekiedy problemy były tak duże, że wynajmujący był zmuszony się przeprowadzić. Najemcy narzekają przede wszystkim na zatajanie usterek i niedogodności przez właścicieli, które wychodzą na jaw dopiero po podpisaniu umowy. Niekiedy problemem są nieplanowane wizyty właściciela w mieszkaniu oraz naruszania prywatności najemców. Wiele osób narzeka również na problemy z odzyskaniem kaucji. Poza tym czasem dochodzą do tego kwestie obyczajowe – zakaz przenocowania partnerki czy partnera oraz zakaz organizowania imprez. Takie zakazy wprowadza stosunkowo duża liczba wynajmujących mieszkania.
Większość najemców to studenci, którzy wynajmują na ogół mieszkania razem z innymi osobami. Wspólne życie ze współlokatorem bywa trudne. Wiele osób przyznaje, że zdarzyło się im zmienić mieszkanie właśnie ze względu na problemy ze współmieszkańcami. Niewielki odsetek osób nie miał nigdy problemu ze współlokatorami. Z czego wynikają takie konflikty? Kwestią problematyczną jest bardzo często bałagan we wspólnych częściach wynajmowanego mieszkania oraz podział obowiązków dotyczących sprzątania lokalu. Inne często spotykane problemy to hałasowanie czy naruszanie prywatności.