Na polskim rynku blisko 800 tysięcy osób oferuje na wynajem około 1,1 mln lokali mieszkaniowych. Segment ten sukcesywnie się powiększa, jednak wciąż nie jest odpowiednio regulowany. Potrzebna jest profesjonalizacja, dzięki której będą lepiej chronione interesy zarówno właścicieli mieszkań, jak i najemców.
Inwestycje w nieruchomości od lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Są traktowane jako bezpieczne w dłuższym czasie. W okresie niskich stóp procentowych wiele osób decydowało się wycofać oszczędności z depozytów bankowych i za nie kupić mieszkanie na wynajem. Rynek ten wciąż się rozwija.
Zarabianie na nieruchomościach na kilka sposobów
Kupując mieszkanie na wynajem, zarabiamy na wzroście wartości nieruchomości. Można przyjąć, że wartość mieszkanie rośnie w tempie inflacji, a roczne zyski nieznacznie przekraczają jej poziom. Ulokowane w ten sposób środki są więc bezpieczne i efektywnie dla nas pracują.
Druga część zysków z inwestycji to regularne przychody z najmu, zapewniające stałe wpływy przez przynajmniej 10 miesięcy w roku. Stawki najmu utrzymują się na wysoki poziomie, więc mimo wysokich cen mieszkań inwestycja jest rentowna. Co prawda obecnie nie zarabiamy na najmie aż tak dużo, jak kilka lat wcześniej, jednak rynek lokali na wynajem ciągle się powiększa.
Co raz więcej osób zarabia na najmie
Według danych Ministerstwa Finansów za 2021 roku blisko 800 tys. podatników odprowadziło podatek ryczałtowy od dochodów z najmu nieruchomości. Prognozy wskazują, że w kolejnych latach liczba ta będzie się zwiększać. Osoby prywatne oferują obecnie około 1,1 mln lokali mieszkaniowych na wynajem, przy czym potrzeby rynku wciąż nie są zaspokojone.
Największą popularnością wśród najemców cieszą się małe mieszkania. Kawalerki i lokale o powierzchni do 60 metrów kwadratowych stanowią około 75% całego rynku najmu. Największą popularnością najem cieszy się w dużych miastach, gdzie zarówno popyt, jak i podaż są na wysokim poziomie.
Potrzeba profesjonalizacji rynku
Podstawowym elementem profesjonalizacji zabezpieczającym interesy obu stron jest profesjonalizacja samych umów najmu. Konieczne jest przygotowanie wzorów bezpiecznych umów i zachęta do wydłużania okresu najmu powyżej jednego roku, co zabezpieczy interesy najemców. Potrzebne jest też edukowanie właścicieli nieruchomości pod kątem warunków umów i czasu ich trwania tak, aby nie mieli oni problemu z eksmisją nieuczciwego najemcy.
Kolejnym elementem profesjonalizacji rynku jest wzrost dostępności mieszkań i poprawa oferowanego standardu dzięki rosnącej liczbie dużych podmiotów, zagranicznych i polskich funduszy, oraz funduszy z kapitałem publicznym. Profesjonalizacja rynku może mieć też postać zwiększenia liczby podmiotów działających na rynku najmu instytucjonalnego, który jest lepiej regulowany niż rynek rozproszony.
Już teraz w większych miastach oraz miejscowościach turystycznych można przekazać swoje mieszkanie wyspecjalizowanej firmie, która kompleksowo zajmie się obsługą najmu oraz kontaktami z właścicielem i najemcą. To kolejny element ułatwiający właścicielom mieszkań pozyskiwanie najemców, usprawniający zarządzanie lokalem oraz zwiększający standardy oferowanych usług i jakoś najemców.